Pomaly sa blíži záver roka a čochvíľa začneme bilancovať uplynulý rok. Čo sme všetko zažili, kde sme všade boli, čo sme nestihli, čo sme chceli či nechceli. A ani sa nenazdáme a budeme štrngať šampanským pri vítaní nového roku. Len čo však začne nový rok objavia sa staré známe problémy ako napríklad – na ktoré dni v roku si mám zadať dovolenku? Niektorí to v zamestnaniach majú ľahšie a nemusia si striktne na začiatku roka naplánovať celých 20 dni, avšak iný to musia mať zadané viacmenej na fix. A keďže každý by chcel mať aspoň 3 mesiace prázdnin, tu je pár tipov ako sa k tomu aspoň trochu priblížiť. Využijete pritom iba 17 dni dovolenky, no získate ďalších 28 dní zadarmo. Dokopy teda skvelých 45 dni!

Začneme Januárom, Februárom a Marcomhneď začiatkom roka je možnosť predĺžiť si sviatky tým, že 7.1 (piatok) si dáme dovču a spojíme to so štátnym sviatkom Troch kráľov (6.1). Tým pádom vznikne dlhšie 4 dňové voľno. Ja som minulý rok zmenil chladné Januárové Slovensko za Madrid a vystihol som prijemné 18 stupňové slnečné počasie. To isté platí aj pre Marec, kedy Vám slnko ešte nepečie na hlavu a teplota v južnejších krajinách je už stabilne okolo 20 stupňov. Na jarný predĺžený víkend tiež odporúčam Perly Toskánska: Bolognu Florenciu. Sú blízko seba a ako stvorené na 3-4 dni. Navyše letenky sú ešte v dobrých cenách a ďalšie plus – vyhnete sa top sezóne a masám ľudí. Ak nevieš kde a ako si nájsť dobre ceny leteniek tak pozri môj návod tu.

Aprílje v znamení Veľkej noci. Začíname využitím ďalších 4 dní dovolenky v termíne 11-14.4 alebo 19-22.4. V oboch prípadoch získame s využitím sviatkov a víkendov dokopy 10 dní voľno. To už je dostatočne dlhý čas na výlet, dokonca aj menšiu poznávačku. Ak sa bojíte, že cez Veľkú noc bude všade všetko zavreté tak pár rokov dozadu som bol práve cez sviatky v Miláne a všetky obchody, reštaurácie, múzea boli otvorené. Môj tip na jarný trip je tak práve Miláno a priľahlé jazero Como, kde sa povozíš na loďke a poprechádzaš sa po okolitých kamenných dedinkách. Ak priletíte do Bergama tak rozhodne si pozri jeho staré mesto postavené na kopci. Navyše pri letisku je skvelé nákupné centrum kde sú stále nejaké výpredaje – a že sa teda naozaj oplatia!

Máj – bohužiaľ tento rok obidva májové sviatky (1 a 8.5) vychádzajú na nedeľu takže nebudeme zbytočne míňať voľné dni. Aj keď pre mňa je Máj najideálnejší mesiac na cestovanie. Ak by ste chceli vypadnúť niekam do tepla stačí si zaletieť do niektorých južných štátov, kde teploty cez deň stúpajú k 30tkám. More tu už začína byť teplé takže sa dá už trochu okúpať. Práve v Máji som takto spoznal krásy Sicílie a minulý rok to bola kompletná prehliadka ostrova Malorka. Jeden ostrov krajší ako druhý a navyše letenky opäť nie sú drahé, a to iste aj platí aj o ubytovaní. V júni nie je tiež žiaden sviatok, takže preskakujeme ďalej.

Prešiel pol rok a využili sme zatiaľ len 5 dní z dovolenky avšak dokopy sme získali až 14 voľných dní!

Júl – po dvoch prázdnych mesiacoch by to však už chcelo nejakú dobrú letnú dovolenku a práve v Júly si ju môžeme dopriať. Stačí to skombinovať zo sviatkom Cyrila a Metoda (5.júla, utorok). Čiže dovolenku si zaznačte od 4-8.5 a spolu s víkendami to vyjde na skvelých 9 dní. Ak chcete skúsiť niečo menej turisticky známe tak zaleťte do regiónu Apúlia (Taliansko). Centrom regiónu je veľmi pekné mesto Bari, veľké asi ako Košice. Odtiaľto môžete cestovať po celom „opätku“ a spoznávať nádherné prázdne pláže či staré kamenné dedinky. Jednou z najfotogenickejších je práve Alberobello.

Augustopäť využijeme štátne sviatky a to 29.8 a 1.9. Tým pádom si dovolenku zaznačíme na 30 – 31.8 a 2.9 a máme 9 dni na celkom dlhý výlet. Práve na prelome August a Septembra odporúčam skvelú dovolenku v južnom Taliansku, na krásnom pobreží Amalfi, spolu s návštevou Neapola.

SeptemberPo úvodnom sviatku tu máme v polovici mesiaca ešte jeden a to 15.9. Čiže značíme si dovolenku v termíne 12 – 16.9 a celkovo máme k dispozícii 9 voľných dní. Tak ako Máj aj September je môj top mesiac na cestovanie. Je stále teplo ak sa chcete kúpať, zároveň nie až tak aby sa nedaloprechádzať po meste. Taktiež za spomínaných 9 dni sa toho dá stihnúť celkom dosť ak si to správne naplánujete. Napr. spoznať exotické Maroko – za 8 dni som prešiel Marakéš, Casablancu a Fés. Či preskúmať Európsky Karibik – čiže Sardíniu, prípadne aj Sicíliu.

Posledný tip bude na Október a Novemberzostávajú nám ešte 4 dni dovolenky. Ak si chcete vychutnať krásnu jeseň zájdite určite do slnečného Toskánska. Kamenné ulice v Sienne, niekoľkokrát ocenená najlepšia zmrzlina v dedinke San Gimignano, či pochutnať si na unikátnom vínku Nobile di Montepulciano. Aj toto všetko sa dá stihnúť za 4 dni, keďže dedinky v Toskánsku sú blízko seba. Prípadne si posledné dni nechajte na sviatok – 17. November. Je to štvrtok takže si buď môžete spraviť predĺžený víkend alebo mať voľný celý týždeň. November pritom nemusí byť taktiež zlý na cestovanie, vo väčšine krajinách južnejšie od Slovenska vám bude stačiť tenká jesenná bunda. Prijemnú jeseň si teda viete užiť aj napr. v Andalúzií na návšteve Sevilly či Malagy. Jesenný „city break“ má teda určite svoje čaro.

Spolu sme teda od Januára do Novembra využili iba 17 dovolenkových dni (resp. celých 20 dní ak si predĺžite novembrový sviatok) avšak spolu so štátnymi sviatkami a víkendami je to suma sumárum 45 voľných dní (resp. až 48 dní!). A to vám ešte zostanú 3 dovolenkové dní, ktoré si môžete šupnúť napríklad na Vianoce.

Ja už teda mám svoj dovolenkový kalendár zaznačený a čo vy? Ak máte prípadne ešte nejakú inú fintu ako z minima vyťažiť maximum tak píšte.

Taktiež lajkujte FB: https://www.facebook.com/lipomsvetom/

alebo Instagram: https://www.instagram.com/lipomsvetom/