Odpovedať na otázku „kam a čo?“ je trochu zložitejšie, pretože Budapešť je vďačné mesto za každého ročného obdobia. Najlepšia odpoveď je preto asi: všade a všetko. Každopádne, keďže som Budapešť navštívil niekoľkokrát pri rôznych príležitostiach, skúsim tu zhrnúť pár tipov čo ma najviac zaujalo.

Mesto toho ponúka naozaj veľa, preto ak by ste chceli stihnúť všetko odporúčam prísť aspoň na pár dní či víkend. Môj obľúbený okruh mestom zahŕňa v podstate všetky pamiatky v centre a dá sa stihnúť aj za jeden deň.

Ja síce preferujem prepravu peši no pre ušetrenie času sa dá použiť aj miestne metro, ktoré je skvelé prepojené. Mimochodom, jedná sa o najstaršie metro na európskom kontinente. Začíname teda na hlavnej stanici, Budapešť ich má síce dve, no tá hlavná stanica je Keleti.

keleti pályaudvar

Môžeme hneď nasadnúť na metro č.4, ktoré stojí priamo na stanici a zviesť sa 4 zastávky na zastávku Fovam tér. Lístok na metro sa dá kúpiť v automatoch na stanici v hotovosti ale aj kartou, no pozor, lístok nevyhadzovať, pri vychádzaní z metra lístky kontrolujú revízori. Na povrchu začínam prehliadkou mestskej tržnice,

Interiér tržnice

ktorá má pôvodnú architektúru a denne ju navštívi až 40 000 ľudí. Medzi inými tu boli aj také osobnosti ako princezná Diana či japonský cisári. Vo vnútri sa dajú kúpiť rôzne potraviny, oblečenie, suveníry, no ja tu chodím hlavne na perfektne langoše na ktoré si treba vystáť rad. Ponúkajú ich v rôznych variáciách, so zeleninou, s mäsom, s rôznymi omáčkami. Odporúčam ochutnať. Po nakúpení „čípoš“ domácich klobások pokračujem najznámejšou ulicou Váci utca, ktorá sa tiahne až do samotného srdca mesta. Na tejto ulici sú tie najznámejšie obchody a značky takže kto si trúfa nakupovať tak nech sa páči. Táto hlavná ulica sa končí pri námestí Vorosmarty tér odkiaľ je vidno obrovské ruské koleso tzv. Budapest Eye. Tak nech si trochu nohy oddýchnu a idem sa povoziť.

Budapest eye

Z výšky je pekný pohľad na mesto, veľmi pekné je to aj večer keď je celé mesto rozsvietené.

Pohľad z Budapest eye

Bezpečne som sa vrátil na zem takže pokračujem smer Dunaj a po nábreží až k mostu Széchenyi, ktorý bol postavený ako prvý aby spájal tieto dva brehy, a nad ktorým sa týči Rybárska bašta.

Most Széchenyi a Rybárska bašta

Môžete naň vyjsť lanovkou za cca 5 eur alebo kaskádovite peši. Nie je to však nič náročné a za pár minút ste hore, takže volím cestu peši cez park. Budapešť tvoria 2 mestá, ktoré sa spojili a to Buda a Pešť. Teraz stojím v meste Buda a pred sebou výhľad na Pešť. Pokračujem ďalej k Matthiasovemu kostolu, prípadne ešte kúsok ďalej a zísť späť môžem cez Margitin most. Pri tomto moste je aj Margitin ostrov, ktorý tvorí obrovský park určený na šport ale koná sa tu aj obľúbený Sziget fest. Popri Dunaji prichádzam k budove parlamentu, ktorý tiež stojí za pár fotiek.

Parlament

Čo sa mi na Budapešti veľmi páči je, že všetky významné budovy sú krásne zrekonštruované a večer taktiež vysvietené. Preto je často krát dobre počkať na tmu a spraviť si aj pár nočných záberov.

Bazilika sv. Štefana

Od parlamentu sa teda dostávam skoro na koniec mojej poznávacej cesty a zakončím to posedením si na schodoch pred Bazilikou svätého Štefana. Jedna sa o najväčšiu baziliku v strednej Európe a na tomto námestí sa taktiež konajú aj známe vianočné trhy. Takto by asi vyzerala moja jednodňová prehliadka mesta.

No samozrejme, že mesto toho ponúka ešte viac, napríklad:

Varosliget – obrovský park, kde je aj mestský hrad s jazerom na ktorom sa v zime dá korčuľovať (jedná sa o jedno z najväčších prírodných klzísk). V blízkosti sa nachádza aj Zoologická záhrada a známe kúpele Szecenyi.

Hosok tér alebo Námestie hrdinov – nachádza sa hneď pri parku, pamätník maďarských hrdinských osobností z histórie

Citadela na kopci Gellért Hill – vojenský pamätník, odporúčam návštevu večer pre nádherný výhľad na mesto

Tropicarium – najväčšie akvárium v strednej Európe.

Dá sa povedať, že sa jedná menšiu ZOO, ktorá je umiestnená v nákupnom centre Campona (takže si môžete aj nakúpiť oblečenie). Premáva tu priama autobusová linka 133E zo stanice.

Niečo aj pre nákupných fajnšmekrov:

Arena plaza – nachádza sa pri hlavnej stanici, pekné a moderné OC

Westend center – nachádza sa pri parlamente

Váci utca a Andrassy utca – dve najdrahšie ulice v meste

Campona – OC mimo centra, možnosť spojenia s tropicariom

Popri tomto celodennom alebo aj niekoľkodennom výlete netreba zabúdať aj na stravovanie.

Tu ponúka Budapešť nespočetné množstvo rôznych reštaurácií. Máte na výber tradičnú maďarskú kuchyňu, zahraničnú kuchyňu alebo moderné street foody.

• Osobne ak chcem tradičné jedlo tak zájdem vždy do Hungarian Hells kitchen, Keksz, Kispiac bistro alebo Paprika

• Pre nadšencov hamburgerov

Naj burger v Kandallo

tu mám skvelý tip –Kandallo Artisanal pub (lepší burger som nejedol!), taktiež sieť reštaurácií Bamba marha burger bar, alebo Jacks burger pri Bazilike sv. Štefana.

Posledná kategória je nočný život.

Tu dostáva heslo „všetko a všade“ iný rozmer. Budapešť si roky buduje povesť mesta, ktoré je stvorené pre nočný život. Dopomáha tomu hlavne aj to, že je tu dovolené pitie alkoholu na verejnosti. Okrem toho tu nájdete rôzne bary, podniky, či už hľadáte niečo luxusnejšie alebo hipstérske. Skvelé však je, že väčšina z nich je lokalizovaná v jednej mestskej štvrti a tým pádom sa nemusíte presúvať cez mesto. Vymenujem len zopár barov ako napr. Kuplung, Ruin bar Ankert, Szimpla Kert. Ale vlastne celá táto štvrť, uličky ako Kazinczy utca, Akafca utca tvoria jeden celistvý zábavný podnik, kde môžete chodiť od baru k baru. Každý si tu príde na svoje pretože tu nájdete mix všetkých žánrov

Ako som písal na začiatku, Budapešť je teda vďačné mesto a stále sa dá objavovať niečo nové a nové. Každopádne či už v lete, v zime, na jar či jeseň spravte si sem výlet a ak ste tu už boli, tak ešte jeden 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s