Vo Varšave som strávil jedno leto parádny víkend plný neskutočných zážitkov, keďže sme tam uniesli ženícha na jeho rozlúčku so slobodou. Bol to môj prvý výlet do tejto poľskej metropoly, ktorá vo mne zanechala veľmi dobrý dojem. Poľský národ je veľmi dobrosrdečný a hlavne je tam menší problém s jazykovou bariérou. Za čo im však musím dať klobúk dole je to, ako vedia vyťažiť z minima to maximum.

Poďme teda ale na tie typy a začnime dopravou v meste:

• Z letiska do centra sa dostanete autobusom číslo 175. odchádza každých 15-30 minút. Lístok si kúpite v automate na zastávke pred letiskom

• Po meste som využíval Taxify, je to neskutočne lacné. My sme sa vozili doslova za pár centov či eur

Občerstvenie

Poľská kuchyňa je veľmi podobná tej našej. Z ich typických jedál, ktoré mi najviac chutili to boli „pierogy“ (pirohy) a samozrejme „zapienkanka“. Hlavne tú zapiekanku nájdete doslova na každom rohu. Pár tipov hneď o .. 3 – 2 – 1 nižšie:

Zapiecek – poľská sieť reštaurácií s domácou kuchyňou, nájdete ich v celom meste

Manekin – výborná palacinkáreň

Folk gospoda – domáca poľská reštaurácia

Ziggi point – americká hamburgáreň

Niečo do fotorámčeka

Keďže bolo mesto kompletne zdevastované po 2 sv. vojne, celé jeho centrum nanovo postavili podľa pôvodných plánov a predlôh. Tým pádom vyzerajú historické budovy ako nové, nenájdete tu žiadne padajúce omietky či posprejované steny (aspoň v centre). Samotné jadro začína Barbakanom,

teda mestskými hradbami. Následne sa dostanete na hlavné námestie. Na tomto námestí sa nachádza aj Múzeum ilúzie, kde nájdete rôzne očné klamy. Fakt sranda 👍 Následne môžete pokračovať dole hlavnou ulicou kde si pofotíte všetky pekné budovy, univerzity či paláce.

Dostanete sa až ku Kráľovskému zámku. Odtiaľto kúsok za mostom je ešte Staromestské observatórium, kde si môžete vyšliapať pár desiatok schodov a pokochať sa mestom z výšky. Ďalej si ešte pozrite:

Park fontann – fontána v parku ktorá strieka do výšky niekoľko desiatok metrov pri tónoch sprievodnej hudby. Bohužiaľ presne v ten deň sa pokazila 🤦‍♂️

Palác Krasinski

Palác vedy a kultúry – darček od Stalina poľskému ľudu. Mne pripomínal Empire state building. Je to najvyššia stavba v Poľsku. Po zakúpení vstupného sa da vyviezť výťahom až hore kde si pozriete mesto z vtáčej perspektívy.

PGE Narodowy – národný futbalový štadión. Odporúčam návštevu za tmy, keď je štadión nádherne vysvietený.

Zábava graduje, graduje, graduje

Večerný život v meste je bohatý, no predsa len je cítiť, že sa jedná o silne katolícky národ, pretože máloktorý podnik má otvorené až do hlbokej noci, resp. skorého rána. Za najvychytenejší podnik v meste sa považuje Level 27. Diskotéka a bar sa nachádza na 27 poschodí a je to open air, klik sem. Ak sa chcete dostať dnu tak rozhodne žiadne kraťasy. Pustia vás len v dlhých nohaviciach, trička sú tiež otázne. Takže radšej elegantne. Ja som bohužiaľ ostal pred vchodom keďže som to predtým nevedel. Za nočným životom sa ešte oplatí navštíviť Mazowiecku ulicu, kde sú rôzne bary do ktorých vás budú lákať miestne hostesky. Na druhej strane Wisly je ešte klub La playa music bar (klik sem). Nachádza sa tam aj piesková pláž takže sa s drinkom v ruke cítite skoro ako pri mori. Pre trochu adrenalínu zájdite ešte do A1 Karting (klik), kde si zajazdíte na motokárach, prípadne PM Shooting range a preverte si svoju mušku v streľbe zo zbraní. Pre návrat do starých čias jednoznačne odporúčam Pinball station (kuk). Majitelia tu zohnali rôzne staré automaty, na ktorých sa zabavíte do sýtosti.

Varšava je teda ďalšie z miest, ktoré radím k mojím obľúbeným. Pekné centrum, rôzne možnosti ako stráviť deň či noc a hlavne veľmi prijateľné ceny pre Slovákov. Dávam jej určite palec hore.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s