Blíži sa záver môjho výletu po Pyrenejskom polostrove, pričom posledné 2 dni strávim v hlavnom meste Portugalska – v Lisabone. Keďže na kompletnú prehliadku celého mesta a všetkých možných zákutí som nemal veľa času musel som zúžiť výber „must see“ vecí. Do programu bolo totiž ešte potrebné zapasovať večerný zápas Európskej ligy vo futbale 😉. Tak poďme v skratke na to.

 • 1. Lisabon mi od prvej chvíle čo som doň vkročil prišiel ako zmes rôznych štýlov, ľudí, kultúr a v neposlednom rade zmes rôznych stavieb. Ako by si z celého sveta zobral kúsok niečoho a zapracoval to do svojho života. Do mesta som dorazil autobusom, pričom ma na kopci vítala socha Ježiša nápadne pripomínajúca sochu v brazílskom Riu. Bola postavená na ochranu Portugalska po 2.sv.vojne. Zároveň sa do mesta dostávam cez most, ktorý nápadne pripomína známy Golden Gate. Takže už mám dve cez atlantické pamiatky za sebou a pritom som stále v jednom meste.
 • 2. Hlavná pešia zóna sa rozprestiera od námestia Pedra IV zvané aj „Rossio“. Nasleduje hlavná ulica Rua Augusta s priľahlými uličkami. V jednej z nich, hneď na začiatku je aj Santa Justa Lift. To čo je pre Parížanov Eiffelová veža, to je pre miestnych táto železná vyhliadková veža.
 • Santa Justa Lift

  Keďže okolité budovy nie sú vysoké, výťah vás vyvezie asi na 4 poschodie kde si následne môžete pozrieť mesto z výšky. Na konci ulice dôjdete až k Arco da Rua Augusta, čo je veľmi pekný architektonický oblúk, ktorým následne vyjdete na jedno z hlavných námestí až k pobrežiu. Spravte si fotky, panorámy, no dajte si pozor na domácich, ktorí sa vám budú snažiť predať rôzne drogy (od marihuany, hašiš až po kokaín). Takýchto „obchodníkov“ stretnete v meste celkom dosť, čo trochu kazí celkový dojem. Čo však určite nekazí dojem je mestská pláž a promenáda, po ktorej sa môžete poprechádzať a dostanete sa až k prístavu a k známemu mostu.

 • 3. Pokračovať môžete alebo opačným smerom, mierne do kopca smerom k hradu Sao Jorge. Aj keď ide v podstate len o hradby, nečakajte žiadne skvelé múzeum. So vstupným si však kupujete výhľad na celé mesto, ktorý stoji za to. Cestou hore alebo dole na hrad sa zastavte aj v miestnej Katedrále svätej Márie, nazývanej jednoducho „Sé“. Je to najstarší kostol v meste a stavať sa začala v roku 1147.
 • Výhľad z hradu Sao Jorge
 • Katedrála Svätej Márie
 • 4. Drevená električkaje jedným zo symbolov mesta a jazdí rôzne trasy. Ja som sa ňou viezol z prístavu späť na hlavné námestie. No taktiež jazdí aj starým mestom, po úzkych uličkách smerom k hradu. Je to prijemne spestrenie a nevšedný zážitok.
 • 5. Poslednú z atrakcií, ktorú som nesmel vynechať bola prehliadka jedného z najznámejších futbalových štadiónov – Estádio da Luz, čiže štadión svetla. Ide o domovský stánok Benficy, ktorá je najslávnejším portugalským klubom a za ktorý hral aj slávny Eusébio. Samotný štadión je veľmi pekný, no určite si kúpte lístok aj do klubového múzea. Jedná sa bezpochýb o jedno z najkrajších múzeí a osobne som zatiaľ krajšie a veľkolepejšie nevidel. Nemusím spomínať miestnosti plné trofejí, či podrobne zmapovaná história klubu. Návštevníkov však zapája pomocou rôznych videí, animácií či do konca hologramov. Čerešničkou na torte je na záver výstup výťahom, ktorý obkolesujú LED panely na ktorých sa za zvukov víťaznej hudby prehrávajú najdôležitejšie momenty klubu. Zimomriavky mám pri každom spätnom pozretí.
 • Toto bolo mojich 5 hlavných „must see“ bodov, ktoré som chcel a stihol za ten krátky čas, ktorý som bol v Lisabone. Prikladám ešte tip na ubytko Origami Hostel. Príjemné ubytovanie s raňajkami, hneď pri zástavke metra a neďaleko centra. S Pyrenejským polostrovom sa teda na teraz lúčim ale raz určite opäť. 🙂

  Pridaj komentár

  Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

  WordPress.com Logo

  Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

  Twitter picture

  Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

  Facebook photo

  Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

  Connecting to %s