Máme tu nový rok a s ním aj nové rozloženie sviatkov v roku. Tento rok niektoré sviatky vychádzajú na piatok resp. pondelok, čo sa dá skvelé využiť na predĺžený víkend. Tu je pár tipov kedy a kam zavítať v roku 2023. Ak nevieš kde a ako si nájsť dobre ceny leteniek tak taktiež pozri môj návod tu.

Začneme Januárom – hneď začiatkom roka je možnosť využiť prvý predĺžený víkend, a to 6.1 (sviatok) – 8.1 bez nutnosti čerpať dovolenku. Ak chceš stihnúť ešte vianočnú atmosféru tak zájdi do neďalekej Budapešti. Bude ťa čakať skvelé jedlo, nevšedné bary v starých budovách či najdlhšia električka v strednej Európe. Všetky podstatné info čo navštíviť a kam sa najesť nájdeš v tomto článku.

Budapest

Február – v tomto mesiaci síce nie sú žiadne sviatky avšak kto by si chcel spraviť napríklad romantický víkend tak odporúčam zájsť do Banskej Štiavnice. Čarovné mesto plné lásky, ktoré je domovom najdlhšej ľúbostnej básne na svete.

Marec – tento prvý jarný mesiac mám rád pretože slnko ešte nepečie na hlavu a teplota v južnejších krajinách je už stabilne okolo 20 stupňov. Kto by si žiadal vypadnúť niekam do tepla tak odporúčam návštevu Maroka. Krásne stavby, púšte, more a trhy na každom rohu. Ja som okrem Marakéšu navštívil aj Casablancu a Féz. Rozhodne odporúčam!

Casablanca

Apríl – je v znamení Veľkej noci. Začíname využitím prvých 4 dní dovolenky v termíne 3-6.4 alebo 11-14.4. V oboch prípadoch získame s využitím sviatkov a víkendov dokopy 10 dní voľno. To už je dostatočne dlhý čas na výlet, dokonca aj menšiu poznávačku. Na jarný predĺžený víkend odporúčam návštevu Toskánska. Úchvatné malé dedinky ako Pienza, San Gimignano, Montepulciano sú ako stvorené na jarné túlanie sa. Spojiť si to tiež môžete s návštevou hlavných miest regiónu a to: Bologne a Florencie. Navyše letenky sú ešte v dobrých cenách a ďalšie plus – vyhnete sa top sezóne a masám ľudí.

Máj – tento rok oba májové sviatky (1 a 8.5) vychádzajú na pondelok takže oplatí sa využiť znova 4 dovolenkové dni a spraviť si tak 10 dňové voľno. Pre mňa je Máj najideálnejší mesiac na cestovanie. Ak by ste chceli vypadnúť niekam do tepla stačí si zaletieť do niektorých južných štátov, kde teploty cez deň stúpajú k 30tkám. More tu už začína byť teplé takže sa dá už trochu okúpať. Minulý rok mi učarovala Apúlia s mestečkom Bari a Alberobello. Mimo sezónu tu nenájdete davy turistov a môžete si tak užívať ďalšie krásne mestečka ako Ostuni či Monopoli.

Jún – tento mesiac už zvykne byť dosť horúci, no ak sa chcete schladiť nemusíte hneď utekať k moru. Na to bude ešte čas. Oplatí sa prebádať aj naše Slovenské menej známe miesta, napríklad taký región Gemer, v ktorom nájdete krásnu prírodu a veľa zaujímavých pamiatok. Pred únikom od slnka pomôžu aj rokliny a tiesňavy Slovenského raja. Prípadne vystúpať nad 1200m a navštívíť niektorú z vysokohorských chát vo Vysokých Tatrách.

Prešiel pol rok a využili sme zatiaľ len 8 dní z dovolenky avšak dokopy sme získali až 24 voľných dní!

Júl – tak a je čas na dobrú letnú dovolenku a práve v Júly si ju môžeme dopriať. Stačí to skombinovať zo sviatkom Cyrila a Metoda (5.júla, streda). Čiže dovolenku si zaznačte od 3-7.5 a spolu s víkendami to vyjde na skvelých 9 dní. Ak chcete skúsiť niečo menej turisticky známe tak zaleťte do regiónu Kalábria (Taliansko). Centrom regiónu je mesto Lamezia Terme. Celé pobrežie sa však nazýva “Pobrežie bohov (Costa degli Dei)” a tiahne sa v dĺžke 55km. Najnzámejšie mestečko v tejto lokalite je Tropea, , avšak tie najkrajšie útesové pláže nájdete v oblasti “Faro Capo Vaticano“. Po celom pobreží premáva vlak takže doprava nie je komplikovaná.

August – opäť využijeme štátne sviatky a to 29.8 a 1.9. Tým pádom si dovolenku zaznačíme na 28 – 31.8 a máme 9 dni na celkom dlhý výlet. Práve na prelome August a Septembra odporúčam skvelú dovolenku v južnom Taliansku, na krásnom pobreží Amalfi, spolu s návštevou Neapola.

September – Po úvodnom sviatku tu máme v polovici mesiaca ešte jeden a to 15.9. Čiže značíme si dovolenku v termíne 11 – 14.9 a celkovo máme k dispozícii 9 voľných dní. Tak ako Máj aj September je môj top mesiac na cestovanie. Je stále teplo ak sa chcete kúpať, zároveň nie až tak aby sa nedalo prechádzať po meste. Taktiež za spomínaných 9 dni sa toho dá stihnúť celkom dosť ak si to správne naplánujete. Napríklad spoznať krásnu Andalúziu na juhu Španielska. Mestá ako Sevilla, Malaga, Cordoba, Cadiz, Granada či Marbella ktorá sa nazýva španielským Saint Tropez

Október – zostáva nám využiť posledný dovolenkový deň. Ak máte chuť zaletieť niekam na predĺžený víkend tak odporúčam útulné historické Bergamo. Jeho staré mesto leží na kopci a práve tu sa narodila zmrzlina Straciatella. Navyše pri letisku je skvelé nákupné centrum kde sú stále nejaké výpredaje – a že sa teda naozaj oplatia!

November – prípadne si posledný deň nechajte na sviatok – 17. November. Je to piatok takže si môžete spraviť 4 dňový víkend. November pritom nemusí byť taktiež zlý na cestovanie, vo väčšine krajinách južnejšie od Slovenska vám bude stačiť tenká jesenná bunda. Príjemnú jeseň si teda viete užiť aj v Chorvátskom Zadare. Pri starom meste sú navyše dva veľmi pekné parky cez ktoré vedie chodník pozdĺž mora. Ideálne na jesennú prechádzku.

Spolu sme teda od Januára do Novembra využili iba celých 20 dovolenkových dni avšak spolu so štátnymi sviatkami a víkendmi je to dokopy až 54 voľných dní!

Ja už teda mám svoj dovolenkový kalendár zaznačený a čo vy? Ak máte prípadne ešte nejakú inú fintu ako z minima vyťažiť maximum tak píšte.

Taktiež lajkujte FB: https://www.facebook.com/lipomsvetom/

alebo Instagram: https://www.instagram.com/lipomsvetom/