Jarné mesiace sa u mňa stále spájajú s nejakou mestskou poznávačkou. Po rokoch spoznávania hlavne apeninského poloostrova som sa tentoraz rozhodol pre krajinu na opačnej strane Jadranského mora – pre Chorvátsko. Konkrétným cieľom bolo prístavné mesto Zadar.

Na letisko a z letiska

Letisko v Zadare je fakt maličké. Nečakajte žiadnu veľkú halu s obchodmi a reštauráciami. Vo vnútri je iba jedna reštika a jedna kaviareň. Je tu síce menší duty free obchod za bezpečnostnou kontrolou, avšak cez ňu vás pustia až 2 hodiny pred odletom. Taktiež spojenie s mestom by chcelo zlepšiť. Z letiska ide priamy shuttle bus (lístok stojí 3€) na autobusovú stanicu v meste pripadne môžeš vystúpiť na konečnej zastávke v starom meste. Avšak chodí v dosť dlhých intervaloch a občas naň čakáte aj viac ako 2 hodiny. Časy si môžeš na tejto stránke. Využiť sa dá ešte Bolt alebo Uber, z letiska do centra to vyjde 20€, klasické taxi vyjde na 50€. Ešte upozorním, že autobusová stanica je na úrovni tej našej v Giraltovciach takže nič extra nečakajte a na platbu kartou zabudnite, našťastie na stanici sú asi 4 bankomaty.

Čo sa týka ubytovania, ja som využil služby booking-u a ubytoval sa v Nora rooms. Veľmi pekné, nové, s krásnym výhľadom priamo na more a za parádnu cenu 25€ na noc na osobu. Úbytko je priamo v centre mesta, hneď na rohu sú potraviny, pizzeria, prijemný bar s posedením, kaviarne atď.

Zadar-mo?

Samotný Zadar, veľký skoro ako Prešov, by som rozdelil do 3 zón – staré mesto, park, pláž.

Staré mesto – sa nachádza na malom poloostrovčeku a jeho historické centrum tvorí jedna hlavná ulicaPoljana Šime Budiniča“. Na ňu samozrejme nadväzujú bočné a ďalšie pozdĺžne uličky. Nečakaj niekoľko-hodinové chodenie, všetky malé uličky máš prejdené naozaj za hodinku. Na konci tejto hlavnej ulice sa dostaneš až na samotný koniec poloostrova k Morskému orgánu. Unikátny systém trubíc do ktorých narážajú morské vlny a následne pomocou prieduchov sa tento zvuk dostáva na povrch. Naozaj pozoruhodný koncertZadarskej filharmónie“. Skús sa posadiť na schodíky pri mori, započúvaj sa a užívaj 5-hviezdičkový západ slnka. Späť do mesta sa prejdi pre zmenu po promenáde popri mori. V samotnom meste toho na pozeranie veľa nie je, pár kostolíkov, nejaké archeologické vykopávky a múzeum. Aj napriek tomu sa mi však páčilo prechádzať sa ruka v ruke mestom, výhodou bolo aj mimosezónne obdobie. Neviem si predstaviť natrieskané malé centrum turistami v júly a auguste. Za mňa je apríl, máj a jeseň ideálny čas na city break.

Morsky organ

Centrum mesta od jeho zvyšku oddeľujú 2 parky, jeden krajší ako druhý. Ten prvý sa nachádza práve na konci hlavnej ulice. Je to taká „Zen záhrada. Krásne upravený park s open air barom a malým kopčekom uprostred kde si môžeš užívať slnečné lúče zapadajúceho slnka do rytmu house chill hudby. K druhému parku stačí len prejsť cez cestu. Ihneď ťa pohltí skoro až divočina. Listnaté či ihličnaté stromy ale aj palmy, rôzne kry a kvety. Štrkové cestičky krížom krážom – perfektné miesto na šport, relax, či prechádzku.

Od parku pokračuj ďalej a za chvíľu už budeš vidieť pláž. Ide o mestskú pláž Kolovare. Ide o kamienkovú pláž ktorá je však patrí k tým krajším mestským plážam. Občas širšia, občas užšia, občas drobné kamienky, občas väčšie okruhliaky. Samozrejme každých niekoľko metrov nájdeš plážové bary, reštiky a fast foody.

Plaz Kolovare

Tu však cesta nekončí a v podstate tvoja prechádzka môže pokračovať ďalej až k prístavu. Takto sa môžeš prejsť z jednej strany mesta až na opačnú, celkovo je to asi 4km.

Čo sa týka stravovania, musím povedať, že na zadok som teda nepadol. V každej reštaurácií v ktorej som bol, či už to bola lacnejšia alebo drahšia bol nejaký nedostatok. V jednom prípade bol prihorký olivový olej na ktorom robili rybu, v druhom prípade mi zabudli do tuniakovho šalátu pridať mozzarelu, v treťom prípade mala moja „ryba na žaru“ ešte vo vnútri trochu mäso od krvi. Celkovo sa ceny v centre a mimo centra veľmi nelíšili. Treba sa pripraviť, že za hlavne jedlo zaplatíte 10 a viac eur. V lepších reštauráciách to bude za rybku s pár kúskami grilovanej zeleniny s minerálkou aj 20€+. Taktiež kávičkári tu môžu natrafiť za presko s mliekom za 1,2€ ale aj za 2,4€. Ďalšie mínus je, že skoro všade sa dá platiť iba v hotovosti, čo je zvláštne vzhľadom na dnešnú dobu a korona situáciu. Každopádne teda majte dostatok zmenených kún pri sebe. Musím však aj pochváliť, že v každej kaviarni mali moje obľúbené kakavko 😊 Na záver pobytu som však objavil aj jednú krásnu boutique reštauráciu (hotel) Almayer, s krásnou vnútornou terasou a famóznymi raňajkami. Áno tu choďte!

Celkovo však Zadar hodnotím veľmi pozitívne. Za mňa je to ideálny príklad typického city breaku pre párik. Malé mestečko, pár uličiek, málo turistov pred hlavnou sezónou, krásne prechádzky cez mesto, cez park, popri mori.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s