Priznajte sa, koľkokrát ste si pozreli film Forrest Gump či Perinbabu? Alebo koľkokrát ste už boli v našich Tatrách či na Spišskom hrade? Sú veci a miesta, ktoré môžeme opakovať niekoľkokrát a snáď nikdy nás neomrzia.

Pre mňa to platí o Miláne. Navštívil som ho už hádam zo štyrikrát a vždy si odnesiem nové zážitky, spomienky. V tomto článku Vám skúsim spísať moje príhody, zážitky, typy, rady z tohto skvelého mesta.

Doprava

Miláno má skvelé letecké spojenie so zvyškom EÚ a preto tu môžete letieť zo všetkých okolitých letísk ako Debrecín, Budapešť, Bratislava, Viedeň či Krakov. Ceny sú celoročne nízke a spiatočné letenky si mesiac – dva v predstihu kúpite aj za 20 eur! Ja som letel stále do Bergama, no niekedy je v ponuke aj letisko Malpensa. Sú to letiska vzdialené cca 50km od centra. Z Bergama chodí pravidelne shuttle bus spoločnosti Terravision, ktorý Vás vyloží na hlavnej vlakovej stanici Centrále. Lístok stojí 5 eur a môžete ho zakúpiť priamo na mieste alebo on-line tu. Zo stanice už následne viete nastúpiť na metro, prípadne môžete pokračovať do centra pešo, sú to len 3km. Ak sa chystáte v meste stráviť viac dní a budete často využívať metro, odporúčam si zakúpiť 24 alebo 48 hodinový lístok, vyjde to oveľa, oveľa lacnejšie. Ceny a typy lístkov si môžete pozrieť tu.

Miláno by som definoval ako moderné, neustále pulzujúce mesto. Nájdete tu pár historických skvostných budov, no prím tu hrajú samozrejme moderné obchody, keďže je to mesto módy. Okej som už v meste, kam sa ísť teda pozrieť?

Historické Miláno

Tu patria jednoznačné rôzne kostolíky, ktoré nájdete po celom meste. Oplatí sa vojsť pozrieť do každého z nich, pretože aj ten najobyčajnejší môže skrývať jedinečné objavy. Ako napríklad San Bernardino alle Ossa. Kostol, ktorý má kaplnku vyzdobenú ľudskými kosťami a lebkami po bývalom cintoríne.

San Bernardino alle Ossa

Ďalší podobne nenápadný je Santa Maria delle Grazie. Keď sa k nemu dostanete a uvidíte tie dlhé rady čakajúcich turistov, pochopíte prečo je taký jedinečný. Ukrýva sa tu totižto Da Vinciho obraz Posledná večera. Lístky sú však obvykle vypredané mesiace dopredu, takže treba plánovať v predstihu. Avšak občas môžete mať šťastie aj priamo na mieste.

Blízko pri tomto kostolíku je mestský hrad Castello Sforzesco s obrovským mestským parkom.

Castello Sforzesco a jeho park

Do nádvoria hradu, ktorý bol postavený v 15. storočí je vstup zdarma, ak však chcete ísť do múzeí či galérií, budete si musieť zaplatiť vstupné. Ak budete unavení z chodenia či nakupovania určite si oddýchnite práve v tomto parku. Poseďte si na tráve a načerpájte potrebné sily.

Pamätník Da Vinciho
opera La Scala

Cestou späť do centra, pri pamätníku Leonarda Da Vinciho sa nachádza ďalšia šedá myš. Z vonku ničím výnimočná, nad vchodom visí iba národná vlajka. Po bližšom skúmaní zistíte, že je to predsa tá slávna – Nuovo Regio Ducale Teatro Alla Scala alebo teda iba La Scala. Ak sa vám nepodarí zohnať lístok, ktorý začína na 79 eurách na podujatie, možno sa uspokojíte aspoň so 45 minútovou prehliadkou. Sme späť v centre a zabudnúť samozrejme nemôžeme na ikonu celého Milána a to Milánske Duomo.

Duomo

Táto katedrála je najväčšia v Taliansku a piata najväčšia na svete. Je jednoducho úžasná a veľkolepá. Ak chcete nazrieť dnu, máte dve možnosti. Buď si kúpiť štandartný lístok a vystáť si pár hodín v dlllllllhočiznom rade. Alebo môžete využiť ľavý vchod, určený pre ľudí ktorí sa chcú len pomodliť. Máte síce obmedzený priestor v katedrále, no stačí to. Duomo ponúka taktiež možnosť vyjsť na jeho strechu odkiaľ je výhľad na mesto z rôznych strán.

Pohľad na námestie pred Duomom z jeho strechy

Osobne má však táto strecha akosi extra nezaujala. Zaujímavé však bolo vidieť detailne spracovanie všetkých sôch, vežičiek a ďalších ozdôb. Vrátiť sa ešte musím k hlavnej stanici Centrale, ktorá je taktiež architektonickým skvostom. Bez pochýb jedna z najkrajších železničných staníc aké som videl. Zároveň, je to však aj nákupné centrum, keďže sa tu nachádza množstvo rôznych obchodov či reštaurácií.

Ako som spomínal v meste sa snúbi história spolu s modernou. Preto si tu každý nájde to svoje, čo ho najviac zaujme.

Moderné Miláno

Prehliadku modernou časťou začnem tam, kde som skončil. A to pri milánskom Duome. Hneď vedľa sa totižto nachádza Galleria Vittorio Emanuele II.

Galleria Vittorio Emanuele II

Nádherná obchodná pasáž, ktorá je jedna z najstarších vo svete. Nachádzajú sa tu tie najluxusnejšie značky a ak si netrúfate nakupovať, aspoň nasajte atmosféru, pokochajte sa nádhernou dlažbou či presklenou kupolou.

Mimochodom v strede na dlažbe je vyobrazený býk na ktorom sa podľa tradície musíte 3x zatočiť na päte pre šťastie. Robia to všetci, tak sa nehanbite. Na severe od tejto pasáže, v blízkosti stanice Centrale je štvrť pomenovaná Porta Nuova.

Mrakodrapy v Porta Nuova

Ide o modernú štvrť, kde dominuje niekoľko výškových a moderných budov, ktoré majú tiež svoje prvenstvá. Mrakodrap UniCredit je najvyšší v celom Taliansku a hneď vedľa je dvojica obytných budov s názvom Bosco Verticale, čiže „vertikálny les“.

Bosco Verticale

Na terasách tejto budovy bolo vysadených viac ako 900 stromov. Architekti tým chceli skĺbiť mesto a zeleň. V roku 2014 dokonca získala ocenenie v súťaži International Highrise Award. O kúsok ďalej je ešte komplex budov Pallazo Lombardia. V nedeľu je tu vstup zadarmo a tak si môžete vychutnať luxusný výhľad na mesto z 39 poschodia. Presunieme sa pre zmenu na juh, kde objavíme kúsok z Benátok. Hovorím o kanáloch Navigli. Či už sa prejdete po promenáde popri rieke alebo sa necháte unášať gondolou, atmosféra kaviarni a reštaurácií Vás pohltí. S prichádzajúcou tmou sa tento pocit ešte umocní a okolité bary začnú ponúkať svoje aperitívo. K tomu sa ale dostanem neskôr.

Keďže je Miláno ale predovšetkým mestom módy, bol by hriech si odtiaľ to niečo nekúpiť. Celé mesto je prešpikované obchodmi a svetovými značkami.

Dokonca aj v uličkách a na miestach kde by ste to nečakali. Pokiaľ začínate od Duoma tak sa môže vydať rôznymi smermi a hlavnými ulicami. Napríklad La Rinascente, Via Torino, Corso Vittorio Emanuelle, poprípade štvrť Quadrilatero della Moda, ktorá začína práva na konci spomínaného korza. Jedno zaujímavé nákupné centrum sa nachádza aj kúsok za mestom a dá sa tam ľahko dostať shuttle busom z hlavnej stanice. Volá sa IL Centro. Pozor však na časy odchodov, hlavne posledného spoja z nákupného centra, ktorý zvykne byť dosť zaplnený. Veľmi dobre je taktiež obchodné centrum Orio pri letisku Bergamo. Je tam strašne veľa obchodov, drahších aj lacnejších. Každý si tam nájde to svoje.

Il Centro

Il Centro je obrovské obchodné centrum kde nájdete luxusnejšie ale aj bežné značky. Ja som si tu nakúpil lepšie ako doma a dokonca lacnejšie. Občas zvažujem, že za tak lacné letenky tu budem chodiť len kvôli nákupom. Ak by si aj páni chceli spríjemniť deň po celodennom nakupovaní tak sadnite na metro a odvezte sa na zastávku San Siro Stadium. Čaká Vás tu futbalový štadión Guiseppeho Meazzu, ktorý je domovom dvoch slávnych mestských klubov AC Milano a Inter Milano.

San siro

Na zápase AC milano – Juventus

Môžete navštíviť oficiálny fan shop alebo ísť na prehliadku priamo do útrob štadióna a „vybehnúť na trávnik“. A kto je fanúšik „rossoneri“ odporúčam ešte návštevu múzea v budove centrály v Casa Milan.

Centrála AC Milano

Stravovacie Miláno

Táto kategória je špeciálne v Miláne jedna z najobľúbenejších a to z dôvodu, že som sa s niečím podobným zatiaľ nikde inde nestretol. Samozrejme, že máte na výber všakovaké reštaurácie a fast foody. Ja mám skôr na mysli to, čo prichádza so súmrakom a to je – Aperitívo! Zjednodušene to funguje tak, že vy si kúpite nejaký miešaný drink a za to máte voľný prístup k švédskym stolom. Ale pozor! V každom bare, fungujú pravidla inak a treba sa uistiť čo všetko máte v cene.

Príklad aperitiva v jednom bare

Áno, ceny za drink sa síce pohybujú od 7 kľudne aj do 20 eur, no niekde si za to môžete naložiť cestoviny, šaláty, sushi, ovocie, pečivo, jednohubky, atď., atď. Niekde si môžete dokladať neobmedzene, inde vám dovolia len raz za každý drink. Každopádne za mňa je to skvelá myšlienka, zájsť si na drink a popri tom si aj ujedáte. Taliani samozrejme niesú Slováci a nechodia s tanierom 3-4 krát na dupľu. Je to však prijemná zmena oproti klasickým reštauráciám a niet nad to, posedieť si v lete na terase s drinkom v ruke a jednohubkami pred sebou.

Za kávovým zážitkom sa rozhodne oplatí navštíviť Starbucks Reserve, ktorá bola otvorená v historickej budovy pošty v roku 2018. Môžete tu sledovať celý proces od namleteho zrnka až do vašej šálky. Vo svete je iba 6 týchto kaviarní.

Toto je teda moje Miláno. Miláno, ktoré Vám ponúka možnosti na jeden, dva či viac dní. Miláno, kde môžete oddychovať, nakupovať, športovať, jednoducho užívať si život. To je moje Miláno do ktorého sa vrátim aj po piaty, šiesty, siedmi a ôsmy raz.

Ak sem pôjdete najbližšie na výlet tak prihoďtee nejaké fotky do komentárov. A zatiaľ zdieľajte a lajkujte 😉

One thought on “Miláno – Kompletný sprievodca po meste a všetko čo o ňom potrebuješ vedieť

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s