Bol koniec augusta a skvela možnosť využiť predĺžený víkend vďaka štátnym sviatkom. Už mesiac predtým som si pozrel na portály azair.cz aké sú možnosti a ceny. Voľba padla opäť na moje obľúbené Miláno kam sa vždy rád vraciam. Tento raz som však v meste strávil menej času a na programe bolo mestečko Lecco pri jazere Como a príletové mestečko Bergamo.

Ako prvé bolo na programe jazero Como. Jazero má tvar písmena Ypsilon a nachádza sa asi 40 minút severne od Milána. Najideálnejšia doprava z mesta je vlakom, ktorý chodí z hlavnej stanice skoro každú hodinu a lístok stojí do 5 eur. Na jazere sú dve hlavné východiskové body Como, ktoré som navštívil minulý rok, a Lecco. Práve tam som mal namierené tentoraz. Samotné mestečko je veľmi útulné s menším historickým jadrom.

Lecco
Zacinajuce Alpy dotvaraju fantasticku sceneriu

Opäť je všetko namierené smerom k turistom a po ceste k jazeru prejdete cez uličku plnú rôznych kaviarni, reštaurácií či butikov, kde keď vystihnete výpredaje tak si môžete nakúpiť veľmi dobre kúsky. Ak si spravíte výlet k jazeru určite využite možnosť vyhliadkovej plavby. Zakúpiť sa dajú rôzne varianty, podľa toho ako ďaleko sa až chcete dostať. Pre krátkosť času som si kúpil len základný variant s návštevou priľahlých dediniek. Lístok funguje štýlom, že môžete nastupovať a vystupovať kde chcete v danom okruhu.

Tu si kupite listok na lodku ktorou mozete navstivit okolite dedinky

Čiže môžete vystúpiť v jednej dedinke, prejsť sa, následne opäť nastúpiť na loďku a presunúť sa do ďalšej dedinky atď. Skoro v každej dedinke bola nejaká menšia či väčšia pláž kde si môžete oddýchnuť a okúpať sa. Porozhliadnite sa po okolí, v pozadí sú začínajúce alpy, priezračná teplá voda v jazere, .. a nechýba vám ani more. Niet divu, že sem chodia rôzne celebrity ale aj domáci keď chcú ujsť z mesta.

Bergamo

Toto príletové mesto som navštívil už viackrát no v podstate moja návšteva bola stále len na letisku a pokračovalo sa do Milána. Tentoraz sa to však zmenilo a povedal som si, že sa mu povenujem aspoň jeden deň. Z letiska sa dá do mesta dostať priamym autobusom, ktorý jazdí od rána do noci každých 10-20 minút. Lístok sa kupuje v automate na zastávke pred letiskovou halou alebo priamo v autobuse. Jednosmerný stojí 4 eura a celodenný 5 eur. Odporúčam si kúpiť celodenný, pretože platí na všetky linky v meste a taktiež aj na lanovku. Autobus vás vysadí na hlavnej stanici. Samotné Bergamo je úplne iné ako Miláno. Skladá sa z dvoch častí. Dolné mesto je novšie, s klasickými obchodmi, reštauráciami, fast foodmi a horné mesto „Citta Alta“, ktoré je naopak historické, plné úzkych kamenných uličiek a pamiatok.

Dolne mesto

Ja som mal ubytovanie práve v dolnom meste aj z dôvodu lepšieho spojenia s letiskom. Centrum dolného mesta je pomerne malé, poprepájané rôznymi uličkami ktoré vás dovedú až k „funicolare“ čiže lanovke, ktorá prepája dolné a horné mesto.

Na lanovku platí ten istý lístok ako aj na autobus z letiska, čiže ak ste si kúpili celodenný tak to máte v cene. Lanovka premáva po celý deň a posledná ide tuším okolo polnoci. Do horného mesta sa dá samozrejme dostať aj pešo alebo autobusom avšak lanovka má svoje čaro, určite ju využite, má podobu našej zubačky na hrebienok. Horné mesto dýcha svojou historickou atmosférou. Všade prítomné úzke, kamenné ulice dodávajú tú pravú atmosféru. Uličkami sa dostanete k hlavnému námestiu piazza Duomo, kde je radnica, miestna katedrála a bazilika.

Keď budete pokračovať ďalej, určite navštívte cukráreň La Mariana. Práve tu prvýkrát vymysleli zmrzlinu Straciatellu, ktorá sa následne dostala do celého sveta. Verte mi, že chutí úplne inak ako tá u vás doma.

Perfektna pizzeria v jednej z hlavnych uliciek v hornom meste

Cestou späť sa môžete prejsť popri hradbách, ktoré sú okolo horného mesta a vychutnáte si tak výhľad na celé dolné mesto a dokonca môžete v diaľke zazrieť aj mrakodrapy z Milána.

V pozadi milanske mrakodrapy

Ak sa vám zunuje prechádzka po meste, môžete si to vymeniť za prechádzku po nákupnom centre. Priamo oproti letisku je veľké nákupné centrum Orio center, kde nájdete cez 200 obchodov. Ja som stihol ešte posledné letné výpredaje a odchádzal som s raz takým plným kufrom s akým som prišiel. Z letiska sa tam dostanete pohodlne pešo, treba len sledovať orientačné tabule.

Keď so písal prvý článok o Miláne, uzatváral som to myšlienkou, že aj keď som tento región navštívil už viackrát stále mi ponúkol niečo nové. Tak to bolo aj tento raz. Jazero Como svojim nádherným prostredím a kľudom nikdy nesklame. A mesto Bergamo je naopak prijemná zmena oproti modernému Milánu. Prijemné staré mesto, plné historických uličiek kde načerpáte typickú taliansku atmosféru.

One thought on “Bergamo a Lecco – Rodisko Stracciatelli

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s