Sardínia je samozrejme známa hlavne svojimi nádhernými plážami a azúrovým morom. Veď aj preto sa často nazýva ako „Karibik Európy“. V poslednom období je čoraz jednoduchšie a lacnejšie sa na ňu dostať a letecké spoločnosti otvárajú nové linky napr. z Viedne, Budapešti, Bratislavy či Krakova do príletovych miest ako Alghero, Olbia či Cagliari. Paradoxne mňa vyšla letenka s prestupom v Miláne lacnejšie asi o 40 eur ako priamy let, aspoň som si nakúpil na letisku v obchodom centre nejaké „handry“. Späť ale k Sardínií, cieľom výletu bolo prejsť celý ostrov ako sa dá, vidieť všetko čo sa stihne a okúpať sa na tých naj plážach. Tu je teda môj 4 dňový plážový itinerár.

Prileteli sme o 7mej rano z Sicílskeho Palerma do mesta Olbia na severovýchode ostrova. Mesto je výborným štartovacím bodom do okolia. Pomerne malé, s pár hlavnými uličkami, ktoré však žije turistickým ruchom. V lete sa prejdite po promenáde v prístave, pozrite si výhľad na mesto z ruského kolesa alebo si poseďte v kaviarni od roku 1905.

Kaviarnička v centre Olbie
Kamenny kostolik v Olbii
Ruske koleso v pristave

Cez deň zájdite na Spiagga Rena Bianca. Pekná pláž s jemným bielym pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Nachádza sa asi 30 km na sever od Olbie. Kúsok ďalej nad ňou je ďalšia Spiaggia del Principe. K pláži sa dostanete po „lesnej“ cestičke, asi 5 minút z parkoviska. Obidve pláže sú dostatočne široké a miestny na nich predávajú aj plavky, plážové lopty či potreby na šnorchlovanie.

Spiaggia del Principe
Spisggia Rena Bianca

Z Olbie sa presúvam postupne na západ, cieľom je mesto Alghero. Cestou však zájdite úplný sever. Nachádza sa tam Spiaggia Rosa (čiže ružová pláž), túto sme ale nenavštívili keďže je chránená a je zakázane ju navštevovať, okúpať sa môžete len v jej okolí. Preto sme radšej išli na samý sever na pláž Cala Spinosa. Je to malá, relatívne skrytá pláž, ktorá je skôr určená na potápanie a šnorchlovanie ako sa na samotné kúpanie. Piesok je tu totižto zrnitý a navyše na pláži sú veľké balvany. Výhodou je však menej ľudí a priezračná voda.

Cala Spinosa

Na tomto polostrove sa to hemží vpravo aj vľavo plážami a cestou si určite všimnete aj veľa modrých vlajok. Signalizujú čistotu pláže a vody. Jednou z takých je aj Capo Testa Spiaggia di Ponente. Za mňa jedna z najkrajších pláži. Dokonalé miesto na opaľovanie, relax a kúpanie. K pláži vedie drevené mólo a následne sa pred vami otvorí dlhý a široký pás piesku. A k tomu to more … ach jaj. Pláž je ideálna aj pre rodiny s deťmi vďaka plytkej vode a pozvoľnému vstupu do mora.

Spiaggia di Ponente

Poobede sa stíha ešte jedna pláž, tentoraz na západnom cípe – Spiaggia della Pelosa. Taktiež široká pekná pláž, musím povedať že ešte plytšia ako ta predošlá. Idete a idete a stále voda ani nie po pás. Takže skôr na také čľapkanie sa, nie na šnorchlovanie. Pri pláži sa nachádza aj malý ostrovček so strážnou vežou, na ktorý je možné bez problémov preplávať.

Spiaggia della Pelosa

Ubytovanie v Alghere sme mali priamo v centre, prikladám aj link. Samotné mesto je z celej Sardínie najkrajšie. Okolo mesta sú historické hradby popri ktorých sa dá prechádzať a vidieť aj staré katapulty a delá. V uličkách centra sú povešané lampióny, ktoré ešte viac pridávajú na atmosfére. Aj keď mesto je naozaj krásne, je aj drahé. Hlavné jedlo v normálnej reštaurácií pod 13 eur ani nehľadajte a tuším najdrahšie som tu videl špagety s niečím špeciálnym za 75 eur! … Výsledkom bola teda večera v McDonalde 😁

Alghero
Katapult pri hradbach okolo Alghera

Ďalší deň sa opäť premiestňujeme. Ide sa späť na východ do mestečka Cala Gonone. Na juh od tohto mesta sa nachádza národný park kde je na asi 8km, 5 pláži označovaných ako Top. Môžete sa na ne dostať pešo, spraviť si túru a okúpať sa. To by ste ale veľa toho nestihli. Prípadne si môžete zaplatiť výlet veľkou loďou, ktorá vás zoberie na 1-2 pláže, ráno tam a podvečer späť za cca 50 eur. Najideálnejšou voľbou je však požičať si vlastný menší motorový čln a ísť kam chcete. V meste je na každom kroku požičovňa, dokonca dole v prístave je na vyhradenom mieste asi 8 búdok s rôznymi spoločnosťami. My sme si takto požičali čln za asi 100 eur + cca 50-60 eur benzín v spoločnosti Lampa Noleggio e Locazione. Dávam jej 5* a tomu predajcovi aspoň 10*. Bol to top predajca, všetko nám do detailu povedal, žiadne „malé písmenka“, zatajovanie a pod. Naozaj férový a dokonca nám dal aj zľavu. V rýchlosti ako to funguje: Necháte mu občiansky, vypíše zmluvu, povie vám ako mate zakotviť, že si máte dávať pozor na vrtuľu lebo pri poškodený ju budete platiť. Dal nám svoje t.č. ak by sme mali problém, máme mu volať. Taktiež nám dal aj chladiaci box s ľadom a ukázal fotky pláži kde máme ísť a čo vidieť a pod. Následne pri člne to všetko ďalší chalan zopakoval, ukázal nám že je plná nádrž a keď sa vrátime, dotankujeme koľko sme minulý a toľko zaplatíme. Taktiež nám ukázal vrtuľu, odfotil a opäť pri návrate sa porovná. Takže férový prístup. Ovládanie člna je bez problémov, nepotrebujete žiaden vodičák. Vyráža sa teda na ďalšie pláže, najskôr na tie ktoré sú najďalej, čiže Cala Goloritze. Úplne že najkrajšia farba mora akú som videl. Zakotvite a zaskáčte si z člna do mora, pošnorchlujte k pláži. Ďalšou zastávkou môže byť Cala Mariolu alebo najznámejšia Cala Luna, ktorá v sebe ukrýva aj jaskyne. Vyčleňte si na to teda minimálne jeden celý deň.

Poslednou zastávkou je „hlavné mesto“ Sardínie – Cagliari. Tu sme navštívili opäť dve pláže. Jednu väčšiu klasickú Cala Giunco a druhú menšiu cestou pri meste Porto Sa Ruxi. Bolo to spravodlivo podelené, na jednej sa dalo prijemne poležať a okúpať a na druhej zasa popozerať podmorský svet.

Cala Giunco
Cagliari

Večer sme strávili ubytovaný v absolútnom centre v krásnom novom apartmánovom dome, pozri link. Prešli sme sa teda mestom a dali si prvú a poslednú drahú večeru. Pred nami bol záver tohtoročnej expedície po Sicílii a Sardínií.


2 ostrovy, 9 dní, 10 miest, 8 pláži, 1500km na aute, xy prejdených vlakom a autobusom, 485 fotiek a videí a 6851236 zážitkov, skúseností, poznatkov, miest, atď. atď.
Ak mám porovnať Sicíliu so Sardíniou tak Sicília je rozmanitejšia a viac typicky talianska. Naopak Sardínia je klasická dovolenková destinácia s nádhernými plážami a morom avšak cenovo je opäť dostupnejšia Sicília. Po zhrnutí všetkých výdavkov (letenky, úbytko, cestovné, transfery, vreckové, jedlo) má tento 10 dňový výlet vyšiel na cca 700 eur 👍 co je myslim viac ako super cena

One thought on “Sardínia – Kompletný itinerár s najkrajšími plážami

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s