Nový rok ešte len začínal a na mňa už čakala prvá poznávačka. Prišlo to relatívne skoro, väčšinou som cez zimu len hybernoval a po výletoch chodil len na Slovensku, max. po okolí. Do zahraničia som väčšinou štartoval až s jarou. Avšak tento rok tomu bolo inak a na prelome Januára a Februára ma čakala španielska novinka – Madrid.

Doprava po meste:

Letelo sa ako inač z Viedne, keďže Slovensko v tomto stále ťahá za kratší povraz. Let trval asi 3 hodinky počas ktorého sa naskytol krásny výhľad na najvyššiu európsku horu Mt. Blanc.

Mt. Blanc

Madrid ma len jedno letisko, ktoré je neskutočné dlhé a vymotať sa z neho vám zaberie tak min 15 minút. Každopádne z letiska je viacero spôsobov ako sa dostať do mesta – taxi, metro, mhd. Najprv sme chceli využiť metro, ktoré má zastávku priamo na letisku. Lístok si kúpite v automate. Jednorazový stojí 1,7€. Dostanete takú čipovú kartu na ktorú si potom dobíjate kredit na ďalšie jazdy, čiže ak idete iba raz tak je vám nanič. Ak idete min. dvaja tak sa vám oplatí kúpiť lístok na 10 jázd, stojí 17 eur, pretože si ho môžete požičiavať medzi sebou. Avšak to platí iba v meste, nie z letiska. Po tomto zistení sme sa nakoniec na metro vykašlali a zavolali si Uber za nejakých 35€. Na pohyb v samotnom meste by som ani metro nepoužíval. Centrum nie je také veľké a pešo sa za par minút dostanete ku každej pamiatke. Prípadne ak si chcete spríjemniť deň a ušetriť kroky tak si požičajte elektr. kolobežku. V meste je asi 6 firiem ktoré ich prevádzkujú. Aj Bolt, aj Uber … my sme využili „Circ – electric scooter“. Neplatíte žiaden depozit, jazdné začína 1€ a + 0,17 centov za minútu, prípadne sa oplatí kúpiť balík 1h za 6€. Takto sa úplne super povozíte po celom meste.

Pamiatky:

Musím pochváliť naše ubytovanie „Marogo La Latina“, ktoré sa nachádzalo v centre, asi 300 metrov od hlavného námestia. Všade sme mali teda blízko, do pár minút pešo. Určite teda nevynechajte ako som spomínal jedno z hlavných námestí „Plaza Mayor“. Štvorcové námestie plné kaviarničiek a pouličných umelcov.

Plaza Mayor

Kúsok od nej je stará tržnica Mercado de San Miguel, kde si môžete pochutnať na najrôznejších tapas pochúťkach. Nájdete tu všetko, od ovocia cez mäso, ryby, zeleninu až po dezerty a sladkosti.

Trznica San Miguel

Pokračujte ďalej na západ smerom ku Kráľovskému palácu a Katedrále. Dnu som sa síce nedostal no ak by ste chceli tak samozrejme, že sa dajú zakúpiť lístky aj priamo na mieste.

Kralovsky palac a Katedrala

Ak budete pokračovať po ceste, ktorá bola momentálne rozkopaná kvôli nejakým archeologickým vykopávkam tak sa dostanete až k egyptskému chrámu Temple of Debod.

Temple of Debot

Viac ako samotná stavba zaujme park v ktorom sa nachádza. Ideálne miesto na šport či odpočinok a taktiež je odtiaľto výhľad na samotný Madrid. Cestou späť do mesta odbočte na Plaza de Espaňa, kde stojí náramne sa podobajúca sa budova na varšavský palác kultúry – Edificio Espaňa.

Od nej sa môžete pustiť po dlhej Calle Gran Via, čo je jedna z hlavných nákupných ulíc v meste. Zároveň ma upútalo množstvo divadiel, ktoré sa tu nachádzali. Jedno vedľa druhého ponúkali rôzne kabarety, stand up show či iné predstavenia.

Dole ulicou dôjdete až k Plaza de Cibeles, kde opäť môžete vystúpiť na vrchol hodinovej veže pre výhľad na mesto. Na tomto námestí taktiež stále oslavujú futbalisti Realu Madrid svoj titul.

Plaza de Cibeles

Odtiaľto sú dve možnosti, buď trošku ďalej do krásneho parku Buen Retiro. Nachádza sa tam jazierko na ktorom sa môžete počlnkovať. Následne v parku zašportovať, prejsť sa alebo len tak na tráve poleňošiť.

Buen Retiro

Prípadne teda od Plaza de Cibeles pokračovať späť do mesta k námestiu Puerta del Sol.

Puerta del Sol

Veľmi obľúbené miesto hlavne pre mladých, ktorý sa tu bavia a stretávajú dlho do noci. Samozrejme čo by to bola za návšteva Madridu bez obhliadky slávneho štadióna Santiaga Bernabeu.

Štadión sa nachádza v severnej časti mesta a tu jedine by som využil metro alebo spomínanú kolobežku. Ak nemáte čas na kompletnú prehliadku štadióna tak určite zájdite aspoň do reštaurácie priamo na štadióne. Pri vstupe sa platí 5€ na osobu a v cene máte pivo alebo nealko alebo iné alko. Každopádne pre ten výhľad na trávnik sa to určite oplatí.

Samotné jedlo tiež nie je drahé, napr. pizza stála 8€. Ak ale zájdete aj do útrob štadióna tak si pripravte 25€ a aspoň 2-3 hodiny voľného času. Štadión aj múzeum sú dosť obsiahle a v podstate prechádzate cez celý štadión dookola.

Jedlo

Samotný Madrid nie je nejak extra drahý oproti iným veľkomestám. Bežné jedlo tu stoji od 8-15€, pizza okolo 10€ a kebab tak 4€. Záleží teda už od vás aký máte rozpočet a čo si chcete dopriať. Vo väčšine barov vám napr. k pivu (cca 3-5€) dajú misku s tapasmi, čiže malé pochutinky ako šunky, syry, čipsy a pod. Samotný tapas stojí cca 2-5€ podľa toho z čoho je. My sme jedli super pizzu v podniku Brew wild pizza (v centre) bar kde mali aj výborné pivká. Prípadne paellu za 10€ v Taberna Corrientes. Pripadne môžete skúsiť ďalšie reštiky ako: Indalo Tapas, Taberna Malaspina, El tigre del Norte, El Rincon Abulense, El Respiro. Toto sú väčšinou tapas bary kde si dáte drahší nápoj a následne môžete papať tapasy.

Toľko teda k prvému tohtoročnému výletu. Ja som s kamošmi toto všetko zvládol za 3 dni takže Madrid sa tým pádom stáva klasická city break destinácia na ktorú vám stačí predĺžený víkend. Samozrejme, že ak by ste šli niekam do okolia tak ten čas sa už predĺži. Dúfam, že som na nič nezabudol a ak náhodou áno tak sa po to vrátim niekedy nabudúce.

Hala Madrid!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s