Rok 20 20 sa bude určite niesť v znamení viacerých zmarených plánov, stornovaných leteniek, zájazdov a nenaplnených snov. Avšak aj v tejto neľahkej dobe som si našiel nejedno cestovateľské pozitívum a to, že sa môžem dostať na miesta ktoré by som pri normálnych okolností vylúčil. Keďže viaceré svetové metropoly a obľúbené turistické miesta zívajú prázdnotou, dostáva cestovanie úplne iný šmrnc. Pri bežnej sezóne by mi ani nenapadlo vybrať sa na Amalfské pobrežie keďže býva celé leto preplnené avšak teraz …. teraz bola na to ideálna príležitosť spoznať niečo nové.

Ako sa tam dostať?

Ak prilietaš lietadlom tak tvojím najbližším cieľom bude určite letisko v Neapole. Letisko má výbornú polohu, keďže sa nachádza priamo v meste takže sa nemusíš prepravovať ešte ďalšiu hodinu do centra. Z letiska chodí shuttle bus priamo do centra resp. k hlavnej vlakovej stanici. Stoja asi 500m priamo oproti odletovej hale. Taktiež na rovnakom mieste stoja aj ďalší „živnostníci“, ktorý obsluhujú mini vany a taktiež vás zvezú do mesta. Lístok stojí rovnako 5€ ako aj v autobuse. Ja som využil práve túto službu a v pohode, žijem 😊. Na to aby ste sa dostali až na pobrežie Amalfi je potrebné absolvovať niekoľko krokov. Ja som si vybral ako východiskové miesto na tomto pobreží mestečko – Sorrento. Nachádza sa asi hodinu vlakom z Neapola a zároveň je to jeho konečná zastávka. Na hlavnej vlakovej stanici „Stazione di Napoli Centrale“ sledujte informačné tabule odkazujúce na „Circumvesuviana“. Zavedú vás na susednú stanicu „Napoli Garibaldi“ odkiaľ ide priamy vlak smerom k Vezuvu, Pompejam a Amalfi (teda do Sorrenta). Jednosmerný lístok na konečnú stanicu do Sorrenta stoji 3,4€. Odchody vlakom si môžeš pozrieť tu. A odporúčam si taktiež rýchlo nájsť miesto na sedenie pretože vlak býva dosť naplnený už na začiatku. Z okna vidieť Vezuv, aj celý Neapolský záliv.

Tak, dorazil si až do Sorrenta, gratulujem! To je ale len polovica cesty. Určite si chceš pozrieť samotné perly celého pobrežia, známe mestečka ako Possitano, Amalfi, Praiano, … Keďže sem už vlak nechodí máš na výber autobus, loď alebo auto. Najlacnejšie samozrejme vychádza autobus. S tým samozrejme ráta aj veľa ďalších turistov a preto dostať sa do autobusu je niekedy nemožné a je potrebné vyčkať si na ďalší spoj. Všetky autobusy smerom k známym mestečkám vyrážajú práve zo Sorrenta a stoja hneď pred malou vlakovou stanicou. Aj preto som si zvolil práve toto mesto ako východiskový bod, pretože už odtiaľto vyrážajú plné autobusy a niekedy po ceste už nikoho neberú. Aj mne sa stalo, že som ráno o 9tej prišiel na zastávku a už tam stálo 30 čakajúcich ľudí. Do autobusu som sa nezmestil a musel polhodinu počkať na ďalší. Samotné odchody autobusov si môžeš pozrieť tu. To isté platí aj cestou späť, ak sa budeš vracať do Sorrenta. Niekedy už nie je voľné sedadlo, šofér povie „basta“ a musíš čakať. Preto si určite nenechávaj odchod na posledný spoj. Lístky na bus si môžeš kúpiť u vodiča alebo v „tabaccherie“ čiže v predajni tabaku. Spiatočný lístok do Amalfi vychádzal okolo 4€. Cesta krkolomnou cestou, ktorá ponúka krásne výhľady na pobrežie a more trvá cca 1,5h v závislosti od premávky a či nie je na ceste nehoda, keďže cesta je mega úzka.

Sorrento

Práve toto mesto otvára bránu k pobrežiu Amalfi, a už tu sa môžeš pokochať terasovými domami postavenými na útesoch. Prijemné, malé mesto, ktorého centrum tvoria v podstate 2 súbežné promenády a pár menších uličiek ktoré ich spájajú. Práve na týchto uliciach to cez deň ale hlavne večer žije, domáci a turisti sa prechádzajú, posedávajú po lavičkách, baroch a reštauráciách. Jednoznačnou výhodou Sorrenta je, že je najlacnejšie z pomedzi všetkých. Ubytovanie tu zoženiete o 20-30% lacnejšie ako v Amalfi alebo Positane. To iste platí aj o strave a suveníroch. Zároveň, ako som spomínal začína a končí tu vlakový expres z Neapola a taktiež autobusové spojenie na Amalfi. Pod mestom je taktiež prístav so skromnou plážou, ktorá síce nepatrí k tým nádherným, ale na nejaké to omočenie postačí. Ako bonus budeš mať priamy výhľad na majestátny Vezuv. Prípadne z prístavu môžete vyraziť smerom na Capri alebo Amalfi.

Určite ochutnaj citrónovú zmrzlinu! Keďže celá oblasť je známa pestovaním citrónovníkov. Bude to úplne iná chuť ako doma, tak kyslá, že ti stiahne cele ústa. A citrónové Limoncelo! Do ľadová vychladený lahodný citrónový likér. Ak sa chceš dobre a pomerne lacno najesť tak určite zájdi do Bar 2000. veľmi milá obsluha, pizza od 7€, cestoviny do 10€ a pod. Do toho hrá domáci muzikant rôzne známe melódie a romantika je na svete.

Amalfi

Jedno z „must see“ miest! Asi hodinu a pol od Sorrenta. Pán autobusár ťa vyloží priamo dole v meste, v podstate hneď na pláži a 300m od centrálneho námestia. Zájdi na blízke mólo spraviť si pekné fotky z otvoreným morom a práve tu uvidíš celé mesto v jeho celej kráse. Všetky tie domy postavené jeden hneď nad ďalším, rovno pod skalou. Hlavná pláž, ktorá je umiestnená priamo pred mestom je čistá s pozvoľným vstupom do mora. Môžeš si tu požičať lehátko za cca 15€ ale kľudne aj rozložiť deku na boku pri múre. Ľudia tu využívajú aj mólo, kamene a kade čo aby mali svoj „kúsoček zeme“. Taktiež je tu voľne prístupná pitná voda a sprcha. Centrum mestečka je maličké, tvorí ho námestie s katedrálou a niekoľko bočných uličiek, kde sa dá zatúlať. Tu sa ale kvôli pamiatkam nechodí, dôležité sú tu terasovité domy, výhľad, more a pláže s tmavým sopečným pieskom.

Positano

Druhé z „must see“ miest! Podľa mňa je ešte krajšie ako Amalfi a aj bližšie od Sorrenta. Pán autobusár tu zastavuje na 2 miestach, buď na vrchnej zastávke, ktorá je však dosť ďaleko od pláži a centra. Preto je lepšie vystúpiť na nižšej zastávke. Len si pamätaj kde to je, pretože odtiaľto ide bus aj naspäť. Kúsok od nej je asi najideálnejšie miesto na fotky s mestom! Hneď popri ceste, na malom výbežku. Len more – pláž – mesto, thats it!. Ďalej stačí už iba zostupovať uličkami nižšie a nižšie až sa dostaneš na hlavnú pláž a k prístavu. Tu si opäť môžeš zaplatiť lehátko (super je, že všetci poskytovatelia lehátok majú rovnakú cenu, 15€) alebo len tak rozložiť deku. Ja som však išiel bočnou cestou ponad prístav kúsok ďalej na tichšiu a oveľa krajšiu pláž – Spiaggia del Fornillo. Sprcha, wcko sú tu len pre tých čo si zoberú lehátko ale tu sa to určite oplatí! Skoro každá reštika v meste, hlavne tie vyššie položene, ponúkajú aj „free sea view“ (čiže stôl s výhľadom na more), čo je síce krásne a romantické avšak to menu už také „free“ nie je. Darmo .. za výhľad sa platí.

Capri

Asi nemusím nijako zvlášť predstavovať tento lukratívny ostrov ležiaci neďaleko Neapola. Prečo lukratívny? No pretože na tomto malom ostrovčeku malo/majú svoje vily niektoré domáce ale aj svetové celebrity. Tým pádom sa ostrov rýchlo stal populárny pre turistov. Samozrejme má aj svoje vlastné krásy ako pláže, zátoky, lagúny, výhľady pre ktoré tu chodia turisti. Zo Sorrenta tu chodí priama loďka každú cca hodinu a obojsmerný lístok stojí 20€. Pozor kupuje sa na presný čas odchodu a príchodu, takže nezmeškať inak budete kupovať 2x. Samotný ostrov tvorí dolné mesto, kde je prístav, pláž a nejaké tie obchodíky. To dôležitejšie je však hore. Z dola premáva lanovka a za 2€ jednosmerne sa vyveziete na horné mesto. Tu sa už naskytnú prvé výhľady na okolité more a krajinu. Ďalej už len stačí sledovať orientačné tabule z hlavnými turistickými cieľmi, značenie je veľmi dobre a aj napriek všemožným uličkám by ste sa nemali stratiť. Cieľom by mala byť záhrada „Giardini Augusto“ odkiaľ pekne vidno symbol Capri – „Faraglioni“. Sú to približne 80m vysoké skaly vytŕčajúce z mora na ktorých žije jedinečná modrá jašterica. Tento symbol je aj na všetkých suveníroch. Ďalším symbolom ostrova sú jeho drahé butiky s oblečením. Tým, že sa tu nasťahovali niektoré celebrity, pritiahli so sebou aj všetky najvychytenejšie mená ako Dolce Gabani, Armani, Louis Vuitton, Breitling a veľa, veľa im podobným. Preto ak ťa nudí kupovať magnetky tak môžeš minúť svoju celú výplatu na niečo exkluzívnejšie. Za návštevu ešte určite stojí aj Modrá jaskyňa, ktorá je však dostupná iba loďkou. Alebo sa taktiež vyviesť lanovkou na tunajší vrch Monte Solaro.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s