Obec a Jazero Vinné Leží v malebnom prírodnom prostredí, obkolesené hustými lesmi. Taktiež predstavuje východiskový bod na tunajší Viniansky hrad. Pochádza z 13. storočia avšak začiatkom 18. storočia, pri likvidovaní protihabsburského povstania, dal cisár hrad zbúrať. Z Vinného vedie modrá turistická značka (asi 40 minút), ktorá sa v podhradí v lokalite Vápenisko križuje so žltou turistickou značkou. Z Vápeniska to na hrad po žltej značke trvá asi 15 minút. Z hradu je krásne vidieť celú Šíravu a tak o fotky do rámčeka určite nebude núdza.

Kúsok ďalej na východ sa ešte nachádza ďalšie prírodne jazierko – Morské oko. Jedná sa o tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku (po Veľkom Hincovom a Štrbskom plese). Keďže jazero vzniklo po sopečnej činnosti, obklopujú ho staré bukové pralesy s vyše 240 – ročnými exempármi, ktoré patria do dedičstva UNESCO. Tým pádom si zachováva pôvab a romantiku. Prechádzka okolo jazera trvá 30 – 45 minút.

Sninský kameň

Trasa začína práve pri Morskom oku. Odtiaľ vedie modrá značka hore smerom do lesa. K vrcholu je to podľa značky 1:30. Trasa sa delí na 3 úseky, ten prvý je asi najťahší, ale nie je to žiaden extrémny strmák, zvládnu ho deti, starší aj psy. Ďalšie dva úseky sú už v miernom sklone a ide sa naozaj pohodovo. Po druhom úseku je aj odpočívadlo s lavičkami kde si môžete oddýchnuť, prípadne opiecť slaninku. Na vrchu vás už čakajú „veľký a malý“ sninský kameň. Na obidva sa dá dostať bočnou cestičkou. Lepší výhľad je z Veľkého kameňa, kde z jednej strany vidno Morské oko a z opačnej pre zmenu Michalovce. Výhľad je naozaj majestátny, dokonca vraj za dobrého počasia vidno až Tatry.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s