Občas sa pozastavím a uvedomím si, že na to aké je Slovensko malé, skrýva sa v ňom nespočetne veľa prírodných miest a to naozaj na každom rohu. Región Gemer nikdy nepatril k mojím top vyhľadavaným cieľom a málokedy som mal dôvod sem zájsť. Postupne však začínam objavovať všetky jeho krásy.

Skalisko – Volovec

Najrozsiahlejším horským celkom Slovenského rudohoria sú Volovské vrchy, ktoré sú medzi turistami veľmi obľúbené. Ich časť v blízkosti mesta Rožňava tvorí vrcholová asi 10 metrov vysoká skupina vápencových brál na hôľnatom vrchole vrchu Volovca nazývaná Skalisko. Na vrch vedú rôzne cesty, ja som šiel z obce Čučma. Asi v 3/4 cesty si môžete dať pauzu na chate Volovec, ktorá je najvyššie položenou chatou v Košickom kraji. Cesta sem trvá asi 2 hod. Dá sa tu výborne najesť a aj prespať. Asi 30 min od chaty je samotný vrch, ktorý ponúka krásne 360° výhľady na všetky strany. Je tu umiestnená aj smerová tabuľa a tak si môžete pozrieť Tatry, Kráľovú hoľu, Ďumbier, Spišský hrad či Pieniny.

Gemerské spojky

Lesy Gemera skrývajú trať duchov. Odvážnu železnicu, ktorú nikdy nedokončili a nikdy ňou neprešiel žiadny vlak. Zostáva iba pamiatkou na nezmyselné predvojnové a vojnové časy. V súčasnosti sa nám v krajine zachovali prvky tejto stavby, ako aj hotové objekty ktoré je možné navštíviť či už ako turista, alebo cykloturista. Sú nimi Koprášský (Mníšanský) viadukt, Koprášsky tunel, Tunel pod Dielikom a najznámejší Slavošovský tunel (Tunel pod Homôlkou), ktorý je prístupný verejnosti a prechádza ním oficiálna cyklotrasa. Tunel so svojou dĺžkou 2401 m spája dva slovenské kraje, je najdlhším cyklotunelom v Európe a tretím na svete.

Čertová dolina

Čertova dolina je skrytá prírodná rezervácia často nazývaná aj malý Slovenský raj, kde na vás čaká to najlepšie a najkrajšie prírodné divadlo. Ide o prekrásne a skutočne výnimočné miesto, ktoré sa nachádza pri obci Tisovec ,v Národnom parku Muránska planina. Na každom rohu Čertovej doliny na vás čakajú vodopády, jaskyne, priepasti či skalné bralá. Roklinou preteká rovnomenný potok a jeho skalnatým korytom vedie náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca, ktorý dolinou podľa legendy unikal pred žandármi. Do tejto nádhernej rokliny vedie viacero turistických trás, najznámejšia je však tá, ktorá vedie zo sedla Zbojská.

Dievčenská skala

Na Silickej planine nájdete čarovné miesto, ktoré ponúka úžasnú turistiku a zároveň aj prekrásny výhľad na mesto Rožňava. Ide o vrch, ktorý nesie názov Dievčenská skala a leží v nadmorskej výške 660 metrov. Na jej severnom svahu sa nachádza neveľká vyhliadková skalná plošina a malou terasovitou lúkou. Odtiaľto sa vám naskytne polkruhovým výhľad na Plešiveckú planinu, Volovské vrchy a Rožňavskú kotlinu, hradom Krásna Hôrka či dokonca odtiaľto môžete dovidieť až na Vysoké Tatry. Dobrým východiskovým bodom ku skale sú Jovice a Krásnohorská Dlhá Lúka (cca 4km). O niečo dlhšia cesta na vás čaká, ak sa sem vyberiete z obce Hrušov (cca 6km). V každom prípade ide o nenáročnú túru, iba v posledných metroch sa pripravte na strmšie stúpanie.

Prielom Muráňa

V tejto lokalite je rieka Muráň obkolesená tesným kaňonovitým údolím v dĺžke 3,5 km a s hĺbkou až 100 m. Prielomom Muráňa vedie náučný chodník, ktorý začína v obci Bretka pod starým kostolom. Turistov oboznamuje s geologickými pomermi územia, ako aj prírodnými zaujímavosťami a pamiatkami. Následne vás vedie čarovnou prírodnou scenériou na bralo Peško, uprostred ktorého sa nachádza rovnomenná jaskyňa. Náučný chodník lemuje 6 informačných panelov v slovenčine, angličtine a maďarčine. Náučný chodník Prielom Muráňa ďalej pokračuje upravenou trasou do údolia ku koncu prielomu Muráňa. Viditeľné stopy koryta vás zavedú k vodnému mlynu. Následne vás čaká len mierne stúpanie do svahu a po ňom cestička klesá a vnára sa do výrazného otvoru v skale s Hutnianskou jaskyňou. Náučný chodník prielom Muráňa končí pri Starej hute, ktorá bola kedysi továrňou na klince. Aj dnes je možné voľným okom pozorovať jej ruiny. Náučný chodník Prielom Muráňa sa radí k nenáročným trasám, kde kráčate pokojným tempom a spoznávate nielen prírodu, ale i tunajšiu históriu. Dĺžka trasy náučného chodníka je 3,2 km, pričom zdoláte malé prevýšenie okolo 66 m. Chodník je teda vhodný pre všetky vekové kategórie.

Radzim

Dominantou horného Gemeru je vápencový masív Radzim patriaci do Stolických vrchov. Masív Radzim nie je turisticky veľmi známy a vyhľadávaný je skôr milovníkmi pokojných a málo frekventovaných turistických oblastí. Radzim má dva vrcholy – Veľký Radzim (991 m n. m.) a Malý Radzim (961 m n. m.). Je jedným z mála masívov, ktoré sú ponechané vo svojom prirodzenom, divokom stave viac-menej bez zásahu ľudskej činnosti. Na Radzim sa môžeme dostať z niekoľkých smerov. Najlepšie výstupová trasa vedie z Brdárky (cca 2 km). Oficiálne značený turistický chodník končí pri vyhliadke Vdovčíkovo sedlo. Odtiaľ je potrebné ísť po vyšliapanom chodníku, ktorý vás dovedie na vrcholy Veľkého a Malého Radzima.

Hrad Muráň

Tretí najvyššie položený hrad na Slovensku je situovaný na brale Cigánka na okraji panenskej prírody Muránskej planiny. Dnes už zrúcanina hradu Muráň, bola kedysi majestátnym kráľovským strážnym hradom postaveným v 13. storočí. Vďaka svojim pestrým dejinám patrí k najznámejším hradom na Gemeri. V súčasnosti môžete obdivovať zachovalý areál a vstupnú vežu. V areáli nájdete mnoho informačných tabúľ čo sa tam práve nachádzalo v minulosti. Z hradu Muráň sa vám za priaznivého počasia naskytnú nádherné výhľady do širokého okolia. Východiskom k výstupu na hrad je obec Muráň a to po červenej značke. Počas cesty sa prekonáva prevýšenie približne 450 m a zvládnete ju za približne 2 hodiny. Hrad Muráň je súčasťou náučného chodníka, ktorý vás prevedenie prírodou muránskej planiny a blízkeho okolia hradu. Na trase chodníka sa vďaka informačným panelom dozviete viac o prírodných krásach a zaujímavostiach Národného parku Muránska planina a o histórii Muránskeho hradu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s