Cesta začínala v nemeckom prístavnom meste Rostock, kde na nás čakal trajekt do Švédskeho mesta Trelleborg. Plavba trvala 7 hodín a nevedomky sme si užívali poslednú noc v tme, ktorú sme prežili v priestoroch trajektu na kreslách. Aj keď predpoveď počasia hlásila dážď a zimu, ranné prebudenie na lodi s teplými slnečnými lúčmi nás veľmi prekvapilo a potešilo zároveň. Tak sme si nerušene užívali výhľad na more a príchod do prístavu v Telleborg. Všetko prebiehalo hladko, a tak sme sa za krátko ocitli pri meste Malmö. Naša prvá zastávka bola neďaleko spomínaného mesta, kde sme zažili skvostný výhľad na most Öresund, ktorý spája Malmö s dánskou Kodaňou. Táto konštrukcia mosta je postavená z dvoch podlaží, kde na vrchnom podlaží je 4-prúdová diaľnica pre autá a na spodnej úrovni sa nachádza vlaková doprava. Dĺžka tohto mosta siaha do 10 km a patrí k najväčším stavbám svojho druhu na svete.

O 9tej hodine nás privítalo ešte neprebudené mesto Malmö, ktoré patrí k 3. najväčšiemu mestu vo Švédsku. V tomto meste sme mali možnosť vidieť rozmach modernej architektúry, ktorý sa prelínal s historickou architektúrou. Pozreli sme si práve rekonštruovanú Centrálnu stanicu, centrum mesta, či pretekajúci kanál. Na západe mesta sa vypínala vysoká veža Turning Torzo. Prejazdom cez mesto sme mali možnosť zahliadnuť univerzitu námorníctva. Nasledovala cesta do mesta Vänersborg a hlavne k jazeru Vänern, ktoré patrí medzi najväčšie jazerá v Európe. O 17tej hodine sme si teda obzreli menší prístav, pofotili loďky a nasledovala cesta do nášho prvého campu vo Švédsku. V campingu o 19:30 nás privítalo slnečné počasie, ktoré stále nesklamalo a vydržalo až do nočných hodín.

Ranný odchod o 9tej hodine ráno nás nakopol smerom do Nórska, presnejšie do mesta Oslo. Pol hodinku pred obedom sme zakotvili v meste Oslo (Poznámka!-neskloňovať slovo Oslo! :))) v prístave pri budove múzea (Nobel peace center) Nobelovej ceny mieru. Neďaleko sa vypínala budova radnice. Po prejdení uličkami sme došli do centra, Nationaltheater, park s fontánou a ďalej po ulici Karl Johans Gate sme sa dostali až ku Kráľovskému Palácu a námestiu venovanému Karolovi Johanovi XIV, kde sa nachádzala jeho mohyla. Z vrchu od Paláca sme sledovali celú ulicu Karl Johans Gate, po ktorej sme ďalej pokračovali okolo Právnickej univerzity, až sme došli ku sídlu parlamentu. Odtiaľ sme sa vybrali smerom k prístavu obhliadnuť zvyšky Akershus Fortress, teda akési múry starého hradu, kde sme mali pekný výhľad na budovu múzea, radnicu a celú západnú časť prístavu Oslo. Ďalšia zastávka na nás nečakala dlho a stála za to! – skokanský mostík Holmenkollen Ski Jump neďaleko mesta Oslo. Taktiež tu okrem mostíka nájdeme Ski museum a Ski simulator, kde si môžete vyskúšať virtuálnu jazdu na mostíku. O pár hodín na to sme sa ocitli pri jazere Möls, ktoré je najväčším jazerom v Nórsku.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s