Ak chceš navštíviť tento región tak jeho centrom je mesto Reggio di Calabria avšak nízkonákladovky tu veľmi neletia a tak s najväčšou pravdepodobnosťou priletíš na letisko Lamezia Terme. Toto letisko je menšieho typu a nájdeš tu pár obchodov a asi dve reštaurácie. Taktiež za bezpečnostnou kontrolou sú už iba asi 3 obchody a pár stánkov z občerstvením. Pozitívom však je, že za kontrolou nájdete fajčiarsky kútik. Z letiska ide priamy shuttle bus (taký oranžový, stojí napravo) každých 20 minút na najbližšiu vlakovú stanicu Santa Eufemia Lamezia (asi 10 min cesta). Lístok si môžeš kúpiť u vodiča a stojí 2,5€. Táto stanica leží na hlavnej vlakovej trase takže sa ľahko dostanete ďalej na juh (smer Reggio Calabria) alebo na sever (smer Neapol). Odchody vlakov si môžeš pozrieť tuto. Nezabudni, že pred nástupom do vlaku je potrebné si lístok označiť v označovači, ktorý je pred nástupišťom. V nasledujúcich odsekoch ti priblížim oblasť Capo Vaticano a mestá Tropea a Scilla.

Pobrežie Bohov (Costa degli Dei)

Je úsek pobrežia Kalábrie s pieskovými plážami v celkovej dĺžke cez 55km. Tiahne sa od mestečka Zambrone až k pobrežiu Sicílie. Celé pobrežie je dosť hornaté čo ešte viac dotvára krásnu scenériu. Skoro všetky pláže sú piesčité s kryštálovo čistou smaragdovou vodou. Oblasť je preto veľmi vhodná aj na potápanie a sledovanie podmorského života. Na exkluzivite pridáva aj to, že niektoré pláže sú dostupné iba pešo prípadne z člna a tak sa môže stať, že sa budete cítiť ako VIP hosť.

Capo Vaticano a pláže

Ak pôjdeš vlakom tak vystúp na zastávke Ricadi C.LE. Samotné mestečko je malé, tvoria ho v podstate len hotely, penzióny a vily pre hosti. Obchod so zmiešaným tovarom a potraviny sú tu iba jedny, pozor však na otváracie hodiny (8:30-12:30, 16:30-19:00). Talianska siesta sa nezaprie a aj niektoré reštaurácie sú vtedy zavreté. Ak by si zháňal cigarety tak tie kúpiš oproti v hoteli. Pred recepciou je automat, avšak musíš sa preukázať talianskym OP (popros recepčného) a platiť sa dá iba hotovosťou. Keďže ako som písal je celé pobrežie v podstate hornaté je potrebné schádzať na pláže dole kopcom (cestou späť je to už horšie), takže kondička je zaručená. Avšak niektoré hotely, hlavne tie odľahlejšie ponúkajú shuttle busy v určitých intervaloch. Ja som bol ubytovaný v domácom hotely Le Terrazze. Asi 30 min od vlakovej stanice avšak 5 min k najbližšej pláži. Taktiež veľmi priateľský domáci. Odporúčam si priplatiť za večeru, jednak domáci varia skvele a za druhé v meste nie je veľa možností na stravovanie. Veľkým bonusom je aj krásny výhľad priamo z terasy na blízku pláž Spiaggia di Santa Maria.

Spiaggia di Santa Maria – krásna dlhá piesčitá pláž s pozvoľným vstupom do mora. Väčšina slnečníkov patrí k priľahlým hotelom, dajú sa aj prenajať a stoja medzi 20-30€. Sú tu však aj zóny kde si môžete rozložiť vlastnú deku so slnečníkom. Väčšina domácich to aj tak robí. Na pláži sú aj dve reštiky, jedna kde robia skôr pizzu (veľmi dobrú) a druhú kde varia štandardné domáce jedlá. Taktiež je tu možnosť prenajať si vodný bicykel, cena je tiež okolo 10-15€ na 1h.

Grotticelle a Capo Vaticanosusedné pláže, ktoré sú hodnotené ako jedny z Top v Európe. Nieje to taký tuctový typ so širokým nánosom piesku, sú skôr divoké a menšou ponukou služieb. Aj preto je k nim potrebné zostúpiť 100 výškových metrov. Nájdeš tu však opäť všetko potrebné, reštiku aj lehátka na prenájom. Taktiež aj rôzne ponuky na poznávací výlet v motorovom člne na okolité maličké pláže. Aj tu nájdeš smaragdovú farbu mora a na niektorých miestach pláže aj malé skalné útesy.

Najlepší výhľad na tieto pláže a na pobrežie je rozhodne z miestneho majáku. Resp. pri majáku je terasa kde si spravíš tie najkrajšie fotky. Odporúčam vychytať aj západ slnka. Pri dobrej viditeľnosti je dokonca vidieť aj neďalekú sopku Stromboli.

Vyhlad z Majaka

Tropea – perla Kalábrie

Menšie mestečko na pobreží Kalábrie s asi 6000 obyvateľmi. Napriek svojej maličkosti v sebe skrýva útulné centrum, historické pamiatky a nádherné pláže. Aj vďaka tomu sa z nej stalo top turistické centrum celej Kalábrie a jej návštevu rozhodne nevynechaj. Pokojne aj viackrát.

Do Tropei sa najľahšie dostaneš vlakom. Samotná stanica je kúsok od centra a ak pôjdeš po hlavnej ceste stále rovno tak dôjdeš až do samého centra. Je to tak 7 minút peši. Ako som spomínal, mesto je menšie a teda historické centrum tvorí jedna hlavná ulica Corso Vittorio Emanuele a niekoľko bočných uličiek. Na konci tejto hlavnej tepny je „photo point“ s názvom Affaccio Raf Vallone e dei Sospiri a výhľad na priľahlú pláž. Uvidíš tu široké smaragdové more, zlatistú pieskovú pláž a ikonický kostol Santa Maria dell Isola, ktorý je postavený na skalnom útese. Priprav sa však aj na dav ľudí ktorí si chcú tiež uchmatnúť svoj kúsok slávy s fotkou na internete. Ďalšia pekná vyhliadka je Piazzetta del Cannone. Dostaneš sa tam bočnou uličkou. Je to malé námestíčko s výhľadom na more a taktiež na tento kostol. Odporúčam si uchmatnúť flek pri západe slnka – neskutočný pohľad. Samotný kostol je sprístupnený pre verejnosť, pozor však na siestu, vtedy je zavretý.

Čo sa týka pláži tak Tropea ich má niekoľko. Tá najznámejšia, ktorá má udelenú aj modrú vlajku, je Spiaggia di Tropea. Dostaneš sa k nej bočnou uličkou sprava alebo zľava. Najjednoduchšie je to asi z námestia Piazzetta del Cannone, následne už len dole po schodoch. Samotná pláž nie je nejak očarujúca, klasická piesková avšak farba toho mora jej dodáva úplne iný rozmer. Máš tu tiež možnosť si rozložiť vlastný uterák či deku so slnečníkom alebo si zaplatiť lehátko u súkromníka. Za dve mini lehátka so slnečníkom však počítaj minimále 35€ v sezóne. Všade sa však dá platiť kartou, dokonca aj pri požičaní vodného bicykla čo je veľká výhoda.

Ak budeš hladný alebo smädný tak pridám tiež pár tipov:

  • Caffe del Corso – výborné ak nie najlepšie Tartuffo di Pizzo v meste
  • Paninoteca da Enzo – skvelé panini a arancini
  • Bar Elf – štýlový bar na námestí v centre mesta. V cene kokteilu dostanete aj aperitívo
  • V miestnej zmrzlinárni nájdeš aj edíciu Cipolla di Tropea čiže cibuľovú zmrzlinu. Ochutnaj ak si odvážny, mne ale nechutila
  • Livasi food&store

Scilla

Táto malá pôvodne rybárska dedinka leží na juhu Kalábrie, asi hodinu vlakom z Tropei. Stanica je v podstate hneď pri miestnej krásnej pláži ktorá sa podobá na tú z Tropei pretože taktiež ponúka výhľad na neďaleký hrad Castello Ruffo di Scilla. Cez miestne úzke uličky sa dostaneš až k nemu. Vo vnútri je múzeum, platí sa však vstupné (2-4€). Z hradu zostúp k druhej strane mestečka do časti Chianalea. Je to autentická stará časť mestečka. Tvoria ju domčeky postavené až do mora s drevenými člnmi uviazanými popri nich. Niektoré domčeky sa využívajú ako reštaurácie, niektoré ako obchodíky a v niektorých sa býva a lovia ryby dodnes. Celú túto časť prejdete za nie viac ako 2 hodinky, takže zvyšok času môžeš preležať na pláži.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s