Rok sa s rokom snúbi a opäť tu máme Máj. Pre niekoho lásky čas, pre mňa najobľúbenejší mesiac na cestovanie. Všade je už všetko pekné zelené a rozkvitnuté. V turistických destináciách niesu ešte návaly turistov a ceny sú relatívne priaznivé. Zároveň nie je masakrálne horúco, no už prijemne letne.

Takže kam? Zostávali dva dni pred dovolenkou a destinácia ešte nebola vybratá. Ísť do mesta, alebo k moru? Taliansko, Španielsko, Balkán, alebo nejaká severská spoznávačka? Ach jaj, čím viac som kombinoval tým to bolo horšie. Nakoniec kompromisom padla voľba na Malorku. Bude to aj mesto aj more. Minulý rok sa spustil veľký boom s návštevou tohto ostrova, kvôli lacným letenkám. Mám pocit, že tam bola asi polovica Slovenska. No na druhej strane sa ani nečudujem. Ja som 2 dni pred odletom kúpil spiatočné letenky za 30 eur.

Preprava a doprava

Letenky – Ako som spomínal, letenky sa dajú kúpiť naozaj lacno. Do Palmy (hlavného mesta) sa letí asi zo všetkých okolitých letísk (Viedeň, BA, Budapešť, Debrecín, Krakov, atď.). stačí si to naplánovať cez azair.cz alebo priamo cez Wizzair či Ryaniar. Z Viedne dokonca môžete ísť aj na otočku, ráno tam, okúpať sa a večerným letom späť 😊.

Na letisku vo Viedni

Autobusy – Oukej, pristál som, pred terminálom stojí autobus č.1, ktorý obsluhuje letisko a centrum. Jednosmerný lístok stojí 5 eur, spiatočný 8 eur. Plus k tomu máte aj jednu cestu MHD v meste. Lístok si môžete kúpiť u pána šoféra alebo v automate. A nezabudnite, že sa nastupuje stále prednými dverami, aby ste nemohli ísť na čierno. Niektoré zastávky sú na znamenie, takže radšej zvoňte že chcete vystúpiť alebo kývajte, že chcete nastúpiť. Čo sa týka prepravy po meste tak po celom meste premáva hustá sieť autobusov ktoré chodia dosť často. Pozor len akým smerom, podobne ako v metre, treba si pozrieť konečnú stanicu. Niektoré rovnaké linky totiž majú dve rôzne konečné stanice a tým pádom iné trasy. Na MHDčku sa opäť kupujú lístky u vodiča, jedna cesta stojí 1,5 eura. Je jedno koľko zastávok idete, cena je stále rovnaká. Paradoxne cesta do okolitých miest ma vychádzala lacnejšie ako preprava po meste. Ak plánujete výlet po okolí určite si pozrite stránku https://www.tib.org/en/web/ctm/inici nájdete tu odchody autobusov aj ceny. Ľahko sa nimi dostanete na pláž či do iného mesta. Sú klimatizované a s wifi. Všetky odchádzajú z hlavnej stanice na námestí Plaza de Espaňa.

Vlak – vláčikom sa na Malorke ďaleko nedostanete. Predsa len na prepravu je lepšie využiť autobusy. Ak si ale chcete vyskúšať aj túto prepravu tak na hlavnej stanici, opäť na námestí Plaza de Espaňa, stojí historický vlak, ktorý Vás zoberie do mesta Soller za krásnych 38 eur. Ďakujem ale neprosím, aj keď cesta by to bola určite pekná.

Auto – ak si chcete Malorku ale prejsť krížom krážom tak najideálnejšia voľba je auto. Nebojte sa toho, šoféri tu nie sú divosi, dokonca som mal pocit že jazdia až veľmi opatrne na ich náturu. Cestná sieť je na ostrove veľmi kvalitná, dobre značená a jediná diaľnica je zároveň bez poplatkov. Odporúčam si ale požičať čo najmenšie auto, keďže niektoré úseky sú mega úzke. Využiť môžete samozrejme rôzne požičovne, ktoré lákajú na nízke ceny za prenájom, no ja som nechcel platiť depozit 700 a viac eur. Našiel som teda jednu miestnu požičovňu Iberauto, kde síce bolo drahšie denné nájomné no bez akéhokoľvek depozitu. Na 1-3 dni to bolo za Peugeot 308 45 eur na deň. Milý personál a bez akéhokoľvek problému. Ja som si ešte zaplatil asi 2 eura za celkové poistenie, čiže škrabance a ťukesi, „kdyby neco“. Nie ste limitovaný kilometrami, jedine benzín treba vrátiť toľko, koľko bolo pri preberaní.

Kde sa ubytovať?

Samozrejme, že každý má svoje preferencie ohľadom úbytka. Ja som bol so svojím nadmieru spokojný. Mal som dobrú dostupnosť do mesta a zároveň aj blízko pláž. Využil som klasiky ako Booking aj Airbnb. Najprv to bol hotel MLL Blue Bay, následne celý byt v prístave blízko centra. A napokon ďalšie Airbnb úbytko na severe v meste Campanet. Ak budeš využívať tieto portály tak využi zľavu v Bookingu na tomto linku, alebo ušetri cez Airbnb tu.

Čo vidieť v Palme?

Základné východiskové body boli pre mňa hlavné námestie Plaza de Espaňa a Katedrála. Medzi týmito bodmi sa rozprestiera hlavné centrum plné útulných uličiek v ktorých sa môžete motať. Orientácia tu nie je až taká náročná, v uličkách sú aj orientačné tabule, ktoré vám ukazujú smer k hlavným pamiatkam, no zároveň keď pôjdete dole (na juh) tak stále vyjdete pri mori. Určite si teda pozrite Plaza de toros.

Plata de Toros

Jedna z najväčších býčích arén aké som videl, a videl som ich 3. 😁 . Dnu som sa bohužiaľ nedostal, no z vonku vyzerala impozantne avšak vysoká tráva po okolí nasvedčovala, že sa už asi nepoužíva. Ak začnete svoju cestu z hlavného námestia tak sa napojte na Calle de Sant Miquel, ktorá vás prevedie celým centrom a ďalšími námestiami ako Placa Major, kde sú rôzne stánky s oblečením. Na konci je samozrejme čerešnička v podobe obrovskej Katedrály, svojho času najväčšej.

Je naozaj majestátna z každej strany. Odporúčam si ju vychutnať z priľahlého parku, len tak si sadnúť, ľahnúť, za sebou more a pred sebou fontána a táto mega stavba. Ak sa radi prechádzate tak popri mori až do prístavu sa tiahne dlhá promenáda na ktorej sú vysadené tak ako aj všade po meste palmy. Nad prístavom sa ešte týči hrad Bellver, z ktorého je pekný výhľad na mesto. Taktiež sa tu dostanete pešo (ide sa do kopca tak sa trochu zapotíte) alebo miestnym autobusom.

hrad Bellver

Ak sa chcete okúpať tak najlepšie je ísť mimo mesta, avšak ak chcete zostať v meste tak odporúčam pláž Cala Major. Je to západne od centra, a premáva tu klasicky mestský autobus. Pláž nie je z tých najkrajších, no na to, že je to mestská pláž tak je pekná a čistá. Na chytanie bronzu určite postačuje.

Čo vidieť na Malorke?

Malorka je pre mňa veľmi rôznorodá, čo je super. Na juhu je hlavné mesto, východ je rovinatejší, západ zasa hornatejší, a sever je taký mix oboch. Na Malorku sa ale v prvom rade chodí za nádherným tyrkysovým morom a krásnymi plážami ktoré lemujú strmé útesy. A kde také nájsť? Tu je môj 3 dňový itinerár:

Začínam východnou stranou. Z Palmy si to mierim do mesta Santanyí, cieľom je pláž Cala del Moro. Auto nechávam na odstavnom parkovisku, k pláži je potrebné ísť pešo. Keďže je „zašitá“ medzi útesmi, treba prejsť miernymi krovinami, všade je ale vyšliapaný chodník. Z hora ma hneď dostala tá tyrkysová voda, fantastické.

Cala del moro

Pláž je ale veľmi úzka a maličká, ešte že bol máj a turistov málo. Neviem si predstaviť ako to tu vyzerá v sezóne, och. Každopádne aj keď voda je ešte studená, trochu osviežiť sa je predsa povinnosť. Oddýchnuť, pofotiť, trošku sa opáliť a po cca hodinke sa ide ďalej. Pokračujem ďalej na sever cez mesto Capdepera na ďalšiu pláž Cala Mesquida. Nemusíte sa báť, dlhých presunov, Malorka je malá takže maximálne vzdialenosti sú tu do 100km, aj keď je pravda, že niekedy úsek dlhý 20km som išiel skoro hodinu, kvôli serpentínam. Každopádne táto pláž je to o niečom. Typická dlhá, široká piesková pláž s opäť krásnou farbou vody.

Cala Mesquida

Program je opäť rovnaký: poleňošiť, oddýchnuť, opáliť a opäť sa zbaliť a ísť ďalej. Na programe je už len posledný bod, maják v spomínanom meste. Samotné mestečko pôsobilo cestou veľmi pekne, také typické turistické rušné, ak budete mať čas tak zájdite určite, ja som nestihol. Priamo k majáku sa dostanete autom. Pre krajšie fotky sa trochu prejdite po útesoch, je tam dokonca modra značka ktorá vás povedie cestičkou na samý koniec kde sa budú cvakať panorámy jedna radosť. Toľko prvý deň, naspäť do Palmy.

Maják v meste Capdepera

Deň druhý začína opačným smerom a teda na západ. Program je: mesto, pláž a pláž. Z Palmy sa vyráža do mesta Valldemossa. Útulné malé mestečko, plné kvetín, kamenných uličiek. Veľmi prijemná prechádzka a posedenie.

Valldemossa

Typická domáca nadýchaná buchtička

Tu už začína hornatá krajina a cesta začína byť zábavná aj pre šoférov, treba byť ale opatrný v neprehľadných zatáčkach, hlavne na všadeprítomných cyklistov. Z Valldemossi sa pokračuje smerom k ďalšiemu mestu Deiá, konkrétne však k pláži Cala Deia. Z hlavnej cesty je potrebne odbočiť na bočnú cestu, ktorá je ale slabo označená, pomôže teda navigácia. Následne dole, dole po serpentínach kde sa ledva zmestia dve auta vedľa seba. Na odstavnom parkovisku nezabudnúť zaplatiť parkovné. Parkovisko je ale malé, pre možno 20-30 áut, keďže som došiel doobeda tak ešte pár miest bolo, no opäť, v plnej sezóne … nechcem vedieť. Takže pešo ďalej ešte pár metrov k ďalšej nádhernej pláži medzi útesmi, tentoraz je však kamenistá. Klasika – fotky, rýchle kúpanie, opaľovanie, fotky a ide sa ďalej. Nie však naspäť, ale vyššie, ďalej za útes. Vedie odtiaľ značená turistická trasa do mesta Sóller. Mne však išlo len o výhľad na more a ďalšie panorámy. Úžasné výhľady, znova a znova.

Cala Deia

Parkovné uplynulo, späť do auta a ide sa ďalej na sever. Cesta je kľukatá, no krásna. Všade nejaký výhľad, mesto alebo jazero.

Gorg Blau

Predo mnou je ale to naj pre šoféra, priesmyk k Torrent de Pareis a konkrétne k pláži Sa Calobra. Nádherná kľukatá ale bezpečná cesta vás privedie z hornatej krajiny až k moru.

K pláži sa ale opäť dostanete iba po vlastných, auto treba opäť nechať na parkovisku a pokračovať kúsok pešo. Aby sa domáci dostali k pláži neváhali dokonca vyhĺbiť dva tunely do skaly len kvôli k moru. Musím ale povedať, že táto pláž bola asi „najslabšia“ zo všetkých. Tá cesta k nej je však lepšia. Každopádne jedná sa o kamienkovú pláž medzi dvoma skalnými stenami. Toľko na dnešný deň, ide sa na úbytko do malého mesta Campanet.

Posledný deň je na programe najsevernejší cíp ostrova a ešte posledné pláže. Cap de Formentor je ďalší maják, ktorý je postavený na útese vytŕčajúci do mora. Autom sa bez problémov dostanete až priamo k nemu. Cestou samozrejme nezabudnite zastaviť no rôznych photo pointoch, ktoré sú dobre označené. Kávička či voda za 3 eura s vysokohorskou prirážkou, nad tým už len kývnuť rukou, veď som predsa na dovolenke.

Cestou späť, pri tuneli, som si všimol ďalšiu tyrkysovú pláž – Cala Boquer. Viedla k nej nenápadná odbočka z hlavnej cesty. Cesta k nej bola trošku náročnejšia, je potrebné ísť pešo dole kopcom ale pláž bola skoro prázdna, veľmi prijemné posedeníčko a oddych.

Záverom celého dňa aj výletu bola návšteva mesta Alcúdia. Historické mestečko s vonkajšími hradbami. Opäť sa prejavila rôznorodosť ostrova a to, že na miestnej pláži som si pripadal ako na Zanzibare. Jemný biely piesok, ktorý sa skoro ani nelepil na telo. Dĺĺĺĺĺĺĺĺha, široká pláž, ktorá ako by nemala konca a všade naokolo palmy, proste paráda.

Pláž v meste Alcúdia

Malorka ma teda veľmi prekvapila tým čo všetko ponúka. Krásne a rušné hlavné mesto, zelená príroda, hornatá krajina, rovinaté pláže, útesy a majáky, ale aj malé útulné mestá a dedinky. Každý si tu naozaj príde na svoje. A ak máte viac dní, určite ich strávte aj mimo hlavného mesta. Tie pláže proste treba navštíviť! A Malorku určite niekedy opäť! 😊

One thought on “Malorka – Praktické rady, najkrajšie pláže, výhľady, miesta

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s