Keď som pred dvoma rokmi prvýkrát navštívil Sicíliu vedel som, že sa sem ešte budem musieť raz vrátiť a prejsť naozaj celý ostrov. Prvý výlet bol v západnej časti ostrova, v meste Trapani a Palermo. Tento raz bol na pláne viac menej poznávací trip od východu až po západ. Itinerár bol nasledovný – Catania, Taormina, Cefalu, Palermo, Corleone. A to všetko za 4 dni! Poďme teda na to!

Príletové mesto bolo Catania. Na letisku sme pristáli okolo 9tej večer takže sa hneď išlo na autobus, ktorý stojí naľavo od príletovej haly. Lístok sa dá kúpiť buď u vodiča alebo priamo v buse v takom oranžovom automate kde môžete platiť aj kartou. Večer bol teda len presúvací, zaľahnúť do postele a pripraviť sa na nový deň. Ubytovanie sme mali asi 20 minút pešo od stanice, ale 5 minút od centra, priamo pri hrade Ursino – perfektná poloha, krásny byt, pozri tu.

Deň 1 – ráno sa vyráža na vlakovú stanicu kde si kupujeme lístky do Taorminy. Lístok na vlak je potrebne označiť ešte pred tým ako nastúpite v takých malých automatoch ktoré zvyknú byť na nástupištiach. Cesta vlakom je asi najpohodlnejší spôsob cestovania.

V pozadi Etna

Cestou sa môžete kochať výhľadom na majestátnu a ešte stále funkčnú Etnu. Keď dorazíte do Taorminy zistíte, že vlaková stanica je vlastne úplne inde ako samotne mesto. Totižto veľká časť mesta sa nachádza na kopci, takže nastúpte na autobus priamo pred stanicou a vyvezte sa na konečnú zastávku. Pešo by ste išli určite s vyplazeným jazykom a navyše po ceste vedľa áut. Staré mesto vás privíta kamennou bránou. Následne už pokračujete hlavnou ulicou Corso Umberto I, ktorú lemujú bočné, čím viac tým užšie uličky, často obsypané kvetmi z balkónov, prípadne tovarom z priľahlých obchodov. Každá je niečím zaujímavá a nebudete vedieť ktorú fotiť skôr.

Asi v polovici ulice je námestie Piazza IX. Aprile, kde si opäť môžete spraviť krásne fotky a panorámy s výhľadom na more a Etnu. Ešte ďalej kúsok k Duomo di Taormina a v podstate centrum máte hotové.

Duomo

Chcelo by to ešte fotky z hore na celé mesto. Na to je najlepšie si vyjsť na hrad Castello Saraceno, ktorý sa týči nad mestom. Dá sa tam dostať buď dookola po ceste kde idú autá, alebo sa vrátite kúsok spať po hlavnej ulici a odbočíte na bočnú uličku ktorou sa dostanete na Via Circonvallazione a následne po Salita Castello ciky caky až k hradu. Hore je krásna kaplnka, ktorá vyzerá ako vytesaná do skaly no a samotný výhľad … ten nestojí za komentár.

Je však najvyšší čas sa aj trochu ochladiť a preto ideme späť dole, cestou kde nás vysadil autobus. Po ľavej strane je však stanica lanovky, ktorou sa dostanete v podstate priamo až pred pláž. Navyše je to opäť niečo nové a prijemná zmena.

Lanovka z horneho mesta spät dole

Dole je na výber viacero pláži, asi najznámejšia je tu Spiaggia Isola Bella. Priamo pri nej je aj malý ostrov na ktorý ak je nízke more tak sa dostanete po vlastných a ak je vysoké tak preplávate. Na ostrove sa však platí vstupné, je tam akási prírodná botanická záhrada. Samotná pláž je kamienková, veľmi čistá, upravená, so všetkými službami. A ak vás zastihne hlad tak si cestou môžete dať Arancini – ryžovú guličku plnenú napr. syrom, mäsom, paradajkami, atď.

Ostrov Isola Bella
Arancini

Podvečer sa ešte stíha krátka prehliadka Catanie, jej Katedrála, Divadlo. Popri tom si všímajte bočné uličky, častokrát majú originálnejšiu atmosféru vytváranú domácimi ako klasické námestie plné turistov.

Katedrala v Catanii

Deň 2 – Ráno opäť výjazd na vlakovku a presun do Palerma. Začína prehliadka mesta, od hlavnej stanice priamo po Via Roma, následne odbočiť opäť do bočnej uličky Siscesa Maccheronai kde je rybársky a farmársky trh zvaný La Vucciria.

Obed v La Vucciria

Sadnite si v niektorej maličkej reštike na obed alebo kávičku a nasávajte domácu atmosféru a typické staré Taliansko. Na konci je námestie San Domenico s pekným kostolíkom.

Odporúčam sa vrátiť kúsok späť a na križovatke odbočiť na Via Vittorio Emanuele. Je to jedna z najhlavnejších ulíc, ktorou sa postupne dostanete k námestiu Quattro Canti, štvorhranné námestie symbolizujúce 4 ročné obdobia.

Namestie Quattro Canti

Následne ďalej už čaká Palermská Katedrála, postavená v rôznych štýloch. Je naozaj úchvatná. Vstupné dovnútra sa neplatí, jedine ak by ste chceli vyjsť na jej strechu.

Kúsok ďalej je ešte pekný malý park s palmami a Normandský palác alebo Kráľovský palác, kde sídlil Sicílsky kráľ počas Normandskej dominancie. Opäť je načase sa ubytovať a večer sa môže vyraziť k slávnemu divadlu Teatro Massimo. Ubytovanie sme mali asi 300 metrov od divadla, pozri si ho tu. Divadlo známe aj s filmu Krstný otec je najväčšie v celom Taliansku a jedno z najväčších v Európe. Sadnite si na jeho schody alebo do blízkej kaviarne a len sledujte okolie, umelcov, domácich, turistov – srdce Palerma. Pri mojej návšteve sa práve začínala divadelná sezóna a natiahnutý dlhý červený koberec vítal prvých návštevníkov. A preto – raz určite práve tam na operu!

Teatro Massimo

Deň 3 – opäť sa tento raz ráno vyráža avšak už to bude cesta autobusom do dedinky Corleone. Pri autobusoch je to trochu zložitejšie pretože niektoré stoja vpravo od stanice, niektoré linky naľavo a niektoré pred stanicou. Takže radšej majte časovú rezervu kým nájdete ten svoj spoj. Do dedinky či skôr mestečka Corleone sme išli za účelom filmu Krstný otec, posedieť si v kaviarni kde spoznal svoju Apolóniu. Avšak ako sme sa cestou tam dočítali na internete, film sa v obci vôbec nenatáčal keďže bola veľmi “moderná“, ale natáčal sa na východnej strane ostrova. Čo už. Každopádne aj bez tohto plusu je mestečko pekné a má čo ponúknuť. My sme sa prešli kade tade po uličkách, následne sme zamierili na tunajší vodopád v kameňolome, ktorý však keďže bolo sucho bol skoro vyschnutý.

Kostol San Domenico

Následne ešte pozrieť okolitú krajinu z vrchu týčiaceho sa nad mestom. Keďže sme sa evidentne motali, odchytil nás domáci 80 ročný pán, ktorý nám ukázal správnu cestu a ktorý si to do kopca dával rýchlejšie ako mi mladý. Hore je kríž, ktorý ma strážiť mesto a niečo ako historická strelná veža. No hlavne ten výhľad.

Strávili sme tu asi 3 hodiny aj s posedením na kávičke, čo úplne stačilo. Autobusom späť do Palerma, no na stanici rovno prestupujeme na vlak a ideme do ďalšieho mestečka – Cefalu. Ide o jedno z najkrajších miest na Sicílii. Kamenné dlažby a domy postavené pod útesom a z druhej strany šíre more. Dominantou mesta je krásna Katedrála, ktorá vo svetle slnka vyzerá fenomenálne.

Katedrala v Cefalu

Rozhodne si zoberte aj plavky pretože vás čaká dlhá piesočnatá pláž s pozvoľným prístupom do čistého mora. A ak tu budete podvečer ako ja, tak sa zastavte v prístave keď bude zapadať slnko, pohľad za všetky €.

Pláž v Cefalu
Pohlad na Cefalu z pristavu

Deň 4 – už sme boli na východe, juhovýchode takže tentoraz a ide na juhozápad do mesta Trapani. Kedysi rybárske mestečko sa dnes teší popularite turistov hlavne kvôli Ryanairu, ktoré ho spája zo zvyškom EÚ. Keďže však nie je také populárne ako ostatné na východe krajiny, zachováva si svoju starú tvár a atmosféru. Začať môžete v prístave kde vás vysadí autobus, následne sa prejsť po Corso Vittorio Emanuele k radnici na ktorej sú hodiny so zverokruhom.

Radnica v Trapani

Pokračovať môžete buď po Via Garibaldi, alebo popri mori po hradbách ktoré obkolesujú mesto.

Tým, že dlhé roky do mesta neprúdil až tak turizmus, udržalo sa tu veľa typických domácich podnikov. Napr. jedna z najlepších zmrzlín Gelateria Gino, kde vám ju dajú od roku 1975 do typickej sladkej žemle. Zasýti vás na niekoľko hodín. Alebo Pizzeria Storica, ktorá taktiež funguje už od 19.storočia až doteraz. V Trapani sa môžete aj okúpať na pláži, no je typická mestská, takže nie z tých najkrajších. Ak máte viac času tak radšej zájdite na asi 50km vzdialenú San Vito Lo Capo. Dá sa tam dostať aj autobusom z mesta.

Gelato Briochie

Toľko teda zo 4 dňového tripu Sicíliou, veľa som toho prešiel, videl, zažil no aj napriek tomu sa všetko čo som chcel nezmestilo do itinerára a preto … raz sa tu ešte vrátim.

Vlaky na Sicilii si mozes pozriet tu: https://www.trenitalia.com/content/tcom/it.html

Výlet však nekončí a ďalší deň sa pokračuje smer Sardínia, takže čítaj ďalej.

One thought on “Sicília – Návšteva Krstného otca v Corleone, pláže v Cefalu či historická Taormina.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s