Jánošíková bašta je známa horolezecká skala a pešími turistami vyhľadávaný 40-50 metrov vysoký výhľadový vápencovo – dolomitický skalný útvar. Najlepší prístup na skalu je po červenej turistickej trase nazývanej Cesta Hrdinov SNP z obce Kysak. Celkový čas na výhľadovú skalu trvá z obce Kysak približne 1:15h. Zo skaly je nádherný výhľad do doliny Hornádu.

Sivec

Dostávame sa ďalej k veľmi obľúbenej Ružínskej priehrade. Jej účelom je zabezpečenie úžitkovej vody pre bývalú VSŽ Košice (dnes USS), dodávku elektrickej energie v špičke a umožňuje prímestskú rekreáciu v hornej časti doliny Hornádu. Taktiež bola navrhnutá ako ochranná bariéra pre mesto Košice v prípade storočnej vody na rieke Hornád. Priehrada patrí medzi medzi najkrajšie vodné plochy na Slovensku. Obkolesujú ju nádherné vrchy, z ktorých vás najviac zaujme vrch Sivec. Z vrcholu je prekrásny výhľad na celú vodnú nádrž a za priazniveho počasia aj Vysoké Tatry. Okolitá príroda, lesnatý terén a voda poskytujú veľmi výhodné a výborné podmienky pre letnú turistiku a športy. Popri priehrade sa nachádza aj niekoľko penziónov, kde sa môžete ubytovať a užiť si túto romantickú krajinu.

Folkmarská skala

Za východiskový bod som si zvolil kríž na Folkmarskom sedle, neďaleko Gregorovho prameňa. Následne je ale potrebné ísť po hlavnej ceste ešte asi 300m kým odbočíte do lesa. Odporúčam preto odparkovať auto ešte ďalej, asi 500m bolo ďalšie parkovisko kde sa hneď napájala cesta na žltú značku. Cesta pokračuje lúkami aj lesom asi 1h 20 min. terén je zatiaľ nenáročný, absolvovať sa dá aj s deťmi. Pod vrcholom, asi v ¾ cesty si môžete oddýchnuť pri ohnisku a pod strieškou, dokonca tam bolo pripravené aj drevo. Nasleduje už posledný, náročnejší výstup, ktorý trvá asi 20-30 minút. Krátky ale strmší kopec trvá však len chvíľu a vynára sa finálny výhľad. Keďže bolo perfektné počasie a viditeľnosť vynikajúca, bolo vidieť aj neďaleké a ešte stale zasnežené Vysoké Tatry. Pokochať sa výhľadom, posedieť a môže sa ísť dole. Cesta je rýchlejšia, za hodinku a 10 minút ste dole.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s