Florencia ako väčšia sestra menšej Bologne je naozaj úchvatná. Je úplne iná, vidieť a cítiť, že sa jej v minulosti významne darilo a že tu žili bohaté meštianske rodiny. Aj vďaka tomu si zachováva štatút „hlavného mesta“ Toskánska. Zároveň je však pokojná a nikam sa neponáhľa. Posedí si s vami pri pohári Chianti zatiaľ čo vy cestujete medzi 15-18.storočím.

Ako sa dostať do mesta?

Priamo do Florencie sa často neletí, čiže väčšinou sa sem presúvate zo susednej Pisy alebo Bologne. Ja som bol ubytovaný práve v Bologni a tak som si pozrel spoje. Je možné využiť vlak alebo autobus. Čo sa týka vlaku tak buď môžete ísť klasickým lacnejším, kde však treba prestupovať a cesta trvá okolo 3 hodín alebo môžete využiť rýchlovlak kde však jedna cesta stoji okolo 20€. Alternatíva bola teda autobus, konkrétne dopravca Flix bus. Medzi týmito mestami jazdí v celkom dobrých intervaloch a dajú sa vymáknuť lístky za veľmi dobru cenu. Taktiež časovo je to približne hodinka a pol, čiže niekde na pomedzi klasického a rýchlovlaku.

Flix bus však nezastavuje priamo v meste, ale na tzv. P+R parkovisku pred mestom, zastávka sa volá „Villa Constanza“. Odtiaľto ide električka priamo na hlavnú stanicu v centre mesta „Firenze S.Maria Novella“. Lístok si kúpite v automate a stojí 1,5€ jednosmerne. Električka chodí cca každých 10 minút a samotná cesta trvá tiež približne 15-20 minút.

Čo vidieť v meste?

  • Bazilika Santa Maria Novella – nachádza sa neďaleko hlavnej stanice, je to taká vstupná brána resp. námestie smerom do centra
  • Bazilika Santa Maria Del Fiore – najznámejšia katedrála v meste. Je absolútne fenomenálna a krásna. Rozhodne si ju celú dookola prejdite, prípadne poseďte na kávičke na námestí. Ak by ste chceli ísť dovnútra tak je potrebne vystáť si neskutočne dlhý rad, zaberie to rozhodne pár hodín. Ja som si teda netrúfal. Predpokladám, že lístky je si potrebné zakúpiť vopred cez internet na vopred presne daný termín.
  • Palác Vecchio – keďže v meste žili a vládli bohaté rody, viacero z nich si postavilo svoje rodinne paláce. Jedny z najznámejších je samozrejme palác rodu Mediciovcov. Tento palác Vecchio predstavuje mestskú radnicu, ktorá v sebe ukrýva aj múzeum. Na hlavnom námestí je veľkolepá Neptúnová fontána a pred samotným palácom je svetoznáma socha Dávida od Michelangela. Nie je to však originál, iba kópia, avšak na nerozoznanie. Napravo od paláca je „open air“ múzeum s úchvatnými sochami predstavujúce rôzne antické výjavy a hrdinov.
  • Galéria Uffizi – nachádza sa hneď vedľa paláca Vecchio. Túto najznámejšiu galériu v celom Taliansku netreba veľmi predstavovať. Práve tu sa nachádza ta pravá socha Dávida ale aj ďalšie obrazy a sochy od svetoznámych autorov.
  • Ponte Vecchio – ak vyjdete z Galérie Uffizi dostanete sa k brehu rieky Arno cez ktorú vedie tento slávny kamenný most. Popri nábreží si následne viete spraviť pekné fotky. Most bol vybudovaný tak, že obsahuje malé obchodíky kde od začiatku sídlili hlavne šperkári a klenotníci. To sa zachovalo až doteraz. Na celom moste sú len zlatníctva a klenotníctva. Kto chce vymeniť magnetku za niečo originálne nech sa páči.
  • Na druhej strane rieky sa týči pevnosť Forte di Belvedere a velikánske záhrady Boboli. Samotná pevnosť by mala byť bežne prístupná avšak práve počas mojej návštevy bola uzavretá. Ja som však aj tak smeroval na výhľad k miestu Piazza Michelangelo. Je to také námestíčko na kopci kde je socha Michelangela a odkiaľ je krásny výhľad na celú Florenciu. Od mosta Vecchio je to takých 30 minút.
  • Cestou dole sa následne môžete prejsť po promenáde popri rieke a pozrieť si ešte veľmi peknú Národnú knižnicu, prípadne zájsť na námestie Pizza Santa Croce ktorému dominuje pekná bazilika. Všimnite si aj okolité budovy a menšie paláce ktoré sú zdobené freskami.

Patrí do kategórie „vidieť a zomrieť“? Rozhodne áno, avšak povedal by som, že skôr do kategórie „vidieť aspoň 3x a zomrieť“. Som presvedčený, že ak by som ju navštívil niekoľkokrát tak stále by som objavil niečo nové.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s